Najstarsze okulary, dawna winda. Elbląg i jego skarby

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:38
- Wszyscy odwiedzający Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu są pod wrażeniem liczby artefaktów pozyskanych podczas wykopalisk - podkreślał w Dwójce Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum.
Audio
  • O historii i współczesności Elbląga opowiadają dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego Lech Trawicki, archeolog dr Marek Jagodziński, kapitan Żeglugi Gdańskiej Waldemar Danielewicz, teatrolog Paweł Płoski, ilustratorka Monika Wyłoga, saksofonista Adam Pierończyk oraz Tomasz Czapla z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (PR, 14.03.2020)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/buzza

Wśród bezcennych eksponatów, które znaleźć można w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, są między innymi: XIII-wieczna winda towarowa oraz XV-wieczne okulary.  - Szkła były szlifowane w taki sposób, aby spełniały swoją funkcję. Prawdopodobnie okulary te były używane przez osobę uczoną. To unikatowy zabytek w skali Europy - mówił Lech Trawicki.

Jak zaznaczono w audycji, Elbląg "ma szczęście, że wokół niego znajduje się mnóstwo stanowisk archeologicznych". O odkrytej w latach osiemdziesiątych nieopodal miasta wikińskiej osadzie Truso mówił m.in. dr Marek Jagodziński. - Zaplanowaliśmy badania powierzchniowe. Objeżdżałem na rowerze jezioro Drużno. Wśród niewysokiej oziminy zaczęły błyszczeć bryłki bursztynu, fragmenty ceramiki - wspominał archeolog moment odnalezienia pierwszych śladów wikińskiej osady.

W rozmowach o Elblągu nie mogło zabraknąć opowieści o Kanale Elbląskim. - Legenda, i żart, głosi, że budowniczowie kanału, chcąc zyskać przychylność króla Prus, powiedzieli mu, że zbudują coś, czego nie ma nikt na świecie. Co było nieprawdą - mówił Waldemar Danielewicz.

W audycji przyjrzeliśmy się również bogactwu artystycznemu miasta, którego przykładem jest dynamicznie rozwijająca się Elbląska Orkiestra Kameralna. Usłyszeliśmy także przedstawicieli znanych elbląskich instytucji kulturalnych.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Beata KwiatkowskaJakub Kukla

Goście: Lech Trawicki (dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu), dr Marek Jagodziński (archeolog), Waldemar Danielewicz (Żegluga Gdańska), Paweł Płoski (teatrolog związany z Centrum Sztuki Galeria EL), Monika Wyłoga (artystka, ilustratorka z Elbląga), Tomasz Czapla (z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej), Adam Pierończyk (saksofonista)

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Bielsko-Biała. Kulturowe zaplecze Beskidów

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 17:00
- Pomysł na Bielską Zadymkę był taki, że turyści będą jeździć w Beskidach cały dzień na nartach, a wieczorem przyjadą do Bielska, żeby uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych na najwyższym światowym poziomie. I to się sprawdza. Wielu turystów świadomie wybiera Beskidy i łączy to z naszym festiwalem - mówił Jerzy Batycki, dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Akademia Muzyczna w Katowicach - nadzwyczajne wydarzenia to tu codzienność

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 17:23
- Ten rok akademicki jest podobny do każdego innego. Nie nastawialiśmy się, aby robić jakieś nadzwyczajne wydarzenia. Wydarzenia naznaczone niezwykłą wartością artystyczną są u nas niemalże na co dzień. Niemniej jednak, ze względu na jubileusz, zaplanowaliśmy kilka naprawdę znaczących koncertów i spotkań z gośćmi z całego świata - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.
rozwiń zwiń