Na festiwalu zostanie pokazanych łącznie blisko 80 tytułów, odbędzie się ponad 30 wydarzeń, a także spotkania z 60 gośćmi. Trwa 22. edycja Millennium Docs Against Gravity. Dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Jerzy Rados podkreśla, że od dziesięciu lat maj nieodzownie kojarzy się w Gdyni z bogactwem dokumentalnych premier z całego świata.
Millennium Docs Against Gravity po raz 22.
- To dzięki filmom pokazywanym podczas tego festiwalu widz może jednego dnia być w Bejrucie, Chile, małej wiosce na krańcach Polski czy w owładniętej wojną Ukrainie. Poznaje losy zwykłych-niezwykłych bohaterów, eksploruje nieznane kierunki, współodczuwa świat w całym jego bogactwie, zarówno dobra, jak i zła - przekazał Jerzy Rados.
Filmowe podróże i spotkania z twórcami
Filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Premierowo prezentowany jest obraz "Pasażer. Andrzej Munk" w reżyserii Michała Bielawskiego. Jak zaznaczają organizatorzy, pokaz tego filmu to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu. Michał Bielawski - stworzył portret Andrzeja Munka w oparciu o unikatowe materiały archiwalne, w tym wywiady z autorem takich filmów jak "Człowiek na torze", "Eroica", "Zezowate szczęście" czy "Pasażerka".
"Pasażer. Andrzej Munk"
To autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny czołowego twórcy polskiej szkoły filmowej, ilustrowane fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera i uzupełnione o impresyjne inscenizacje. Przedwczesna, tragiczna śmierć Andrzeja Munka w 1961 roku spowodowała, że nie stał się on ikoną na miarę swojego talentu.
Michał Bielawski, autor licznych, nagradzanych dokumentów poświecił ponad trzy lata na zgłębianie archiwów i budowanie filmowej opowieści. – Munk z mojego filmu to postać w ciągłym ruchu, człowiek o wyjątkowym temperamencie i rozbudzonej energii twórczej, zarazem przedstawiciel powojennego środowiska polskiej inteligencji. To podróżnik przez dramatyczne doświadczenia wojenne, które przypadły w udziale całemu pokoleniu Kolumbów. Dla wielu była to podróż przez milczenie i w szczególną mimikrę, którą narzucił ocalałym z Zagłady nastrój powojennej Polski oraz tlący się po wojnie antysemityzm – mówił autor filmu.
Andrzej Munk:
- Andrzej Munk pochodził z Krakowa. Po wybuchu wojny wyjechał do Warszawy, gdzie musiał się ukrywać z powodu swojego żydowskiego pochodzenia.
- Walczył w powstaniu warszawskim na Żoliborzu, a wcześniej należał do konspiracji.
- Po wojnie studiował w Warszawie: początkowo architekturę na politechnice, a następnie prawo na uniwersytecie. Porzucił jednak i ten drugi kierunek, by leczyć gruźlicę w sanatorium.
- Kiedy wyzdrowiał, zdecydował się zdawać na dwa kierunki: operatorski i reżyserski w łódzkiej filmówce. Studia filmowe skończył w 1951 roku i pracował jako operator przy filmach dokumentalnych, swój pierwszy film wyreżyserował zaś w 1955 roku.
Czytaj także:
Nieznane materiały filmowe
Michałowie Bielawskiemu udało się dotrzeć do wielu nieznanych dotąd materiałów filmowych. Są wśród nich m.in.: rozmowa z francuską dziennikarką Yvonne Baby, fragmenty wywiadu, którzy przeprowadził z twórcą "Pasażerki" brytyjski reżyser Lindsay Anderson, materiały z Polskiego Radia oraz odnaleziona notacja z siostrą, Joanną Munk-Leszczyńską.
22. Millennium Docs Against Gravity
- Na Millennium Docs Against Gravity pojawiają się filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności na największych festiwalach filmowych na świecie – Berlinale oraz Sundance.
- Z Berlina organizatorzy MDAG przywieźli "Listy z Wilczej" ("Letters from Wolf Street"), intymny obraz Polski oczami reżysera z Indii Arjuna Talwara, który od lat mieszka w naszym kraju, oraz "Pod powierzchnią" ("Bedrock") w reżyserii Kingi Michalskiej, poruszającą psychologiczną podróż po terenach Zagłady.
- Z festiwalu Sundance zaś - film "Pan Nikt kontra Putin" ("Mr. Nobody Against Putin") Davida Borensteina, który opowiada o rosyjskim nauczycielu z przerażeniem obserwującym zmieniający się kraj.
- Wśród wyświetlanych obrazów znalazły się m.in.: "Miyazaki. Duch natury" Léo Faviera, "Patrice. Nieustraszona" Teda Passona i Patrice Jetter, "Pociągi" Macieja Drygasa oraz "Yintah" Jennifer Wickham, Brendy Michell i Michaela Toledano
- Jak każdego roku lokalną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy i jurorki. O tę nagrodę walczy 12 filmów.
- Swoje nagrody wręczą także partnerzy gdyńskiej edycji, tj. Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności.
- Od 9 maja festiwal gości także w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Online natomiast potrwa od 20 maja do 2 czerwca.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Przygotowanie: Marcin Pesta
Gość: Michał Bielawski (reżyser filmu "Pasażer. Andrzej Munk")
Data emisji: 13.05.2025
Godzina emisji: 8.10
IAR/polskieradio/zuzannachowaniec/k