X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orlęta Lwowskie - patriotyzm najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 16:38
Orlęta Lwowskie to jeden z najważniejszych - obok Legionów Józefa Piłsudskiego - symbol poświęcenia i oddania Ojczyźnie.
Audio
  • Legenda Orląt Lwowskich (Ku niepodległej/Dwójka)
Fragment obrazu Wojciecha Kossaka Orlęta-obrona cmentarza
Fragment obrazu Wojciecha Kossaka "Orlęta-obrona cmentarza" Foto: Wikipedia/domena publiczna

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych ludzi, którzy - w związku z brakiem we Lwowie regularnych oddziałów wojskowych Wojska Polskiego - w listopadzie 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich.

Do 22 listopada w walkach uczestniczyły 6 022 osoby, w tym 1 374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. Ważną rolę odegrali harcerze. Najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat.

- Można mówić o miłości do miasta, ale to jest niewystarczające. To jest patriotyzm wyssany z historii miasta, które musiało przez całe stulecia odpierać ataki różnych najeźdźców. Być może była to także kwestia klimatu, atmosfery. Wpływ mieli także nauczyciele, szkoła, literatura - wskazał w audycji "Ku niepodległej" twórca Instytutu Lwowskiego Janusz Wasylkowski.

Dlaczego Polacy bronili Lwowa? - To była racja stanu. Nie było innej alternatywy - podkreślił dr Dariusz Iwaneczko z Instytutu Pamięci Narodowej. Czy ktoś pomógł młodym mieszkańcom Lwowa? Jak się zakończyły walki? Gdzie znajdują się miejsca pochówków Orląt Lwowskich? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ku niepodległej

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Janusz Wasylkowski (pisarz, poeta, twórca Instytutu Lwowskiego, lwowiak) i dr Dariusz Iwaneczko (dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie)

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 14.29

kk/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert Niepodległości. Wolność nie tylko w 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:30
– Spróbujemy muzycznie oddać klimat tamtych czasów – mówiła Ola Turkiewicz o koncercie, który odbędzie się 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń