Koncert Niepodległości. Wolność nie tylko w 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:30
– Spróbujemy muzycznie oddać klimat tamtych czasów – mówiła Ola Turkiewicz o koncercie, który odbędzie się 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski zapraszają na Koncert Niepodległości (Poranek Dwójki)
Koncert będzie okazją do historyczno-politycznej analizy tego, jak budowanie etosu narodowego doprowadziło do odzyskania niepodległości zarówno w roku 1918, jak i 1989 (zdj. ilustracyjne)
Koncert będzie okazją do historyczno-politycznej analizy tego, jak budowanie etosu narodowego doprowadziło do odzyskania niepodległości zarówno w roku 1918, jak i 1989 (zdj. ilustracyjne)Foto: Andy Newcombe/flickr/CC BY 2.0

Tradycją Koncertów Niepodległości jest temat przewodni, który wykracza poza samą rocznicę 1918 r. – Każdy koncert poświęcony jest odrębnemu aspektowi polskich dziejów – powiedział scenarzysta i realizator Jacek "Wiejski" Górski. – W tym roku inspiracją jest 35. rocznica strajków roku 1980 i karnawał Solidarności, ale ten horyzont jest nieco szerszy – dodał, opowiadając o historycznej rozpiętości wydarzenia.

Dyrektor muzyczna Ola Turkiewicz opisywała z kolei bogaty pod względem tekstów i stylów muzycznych repertuar Koncertu Niepodległości. W Muzeum Powstania Warszawskiego usłyszymy m.in. pewien utwór, który dziś jest praktycznie zapomniany, a dawniej śpiewano go na zakończenie większości mszy za ojczyznę.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczna Koncertu Niepodległości, wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów), Jacek "Wiejski" Górski (producent, reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Radiowy "Pan Tadeusz". Grzebanie w epopei

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 10:56
– "Pan Tadeusz" nigdy nie był dla mnie dziełem marmurowym, lecz opowiadał o tym, co bliskie i codzienne – mówił Mikołaj Grabowski, reżyser radiowej adaptacji epopei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Tadeusz" w mistrzowskiej obsadzie - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 20:00
W Dniu Święta Niepodległości - 11 listopada - na antenie Dwójki odbyła się premiera radiowej adaptacji poematu Adama Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Oto nagranie tego szczególnego słuchowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrzędy i namiętności, czyli nowy "Pan Tadeusz"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:34
- To jest pejzaż postaci i charakterów, ludzkich starań i namiętności. Bez tego nie ma "Pana Tadeusza" - mówił Mikołaj Grabowski, reżyser nowej radiowej adaptacji Mickiewiczowskiego poematu.
rozwiń zwiń