Orlęta Lwowskie - patriotyzm najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 16:38
Orlęta Lwowskie to jeden z najważniejszych - obok Legionów Józefa Piłsudskiego - symbol poświęcenia i oddania Ojczyźnie.
Audio
  • Legenda Orląt Lwowskich (Ku niepodległej/Dwójka)
Fragment obrazu Wojciecha Kossaka Orlęta-obrona cmentarza
Fragment obrazu Wojciecha Kossaka "Orlęta-obrona cmentarza" Foto: Wikipedia/domena publiczna

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych ludzi, którzy - w związku z brakiem we Lwowie regularnych oddziałów wojskowych Wojska Polskiego - w listopadzie 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich.

Do 22 listopada w walkach uczestniczyły 6 022 osoby, w tym 1 374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. Ważną rolę odegrali harcerze. Najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat.

- Można mówić o miłości do miasta, ale to jest niewystarczające. To jest patriotyzm wyssany z historii miasta, które musiało przez całe stulecia odpierać ataki różnych najeźdźców. Być może była to także kwestia klimatu, atmosfery. Wpływ mieli także nauczyciele, szkoła, literatura - wskazał w audycji "Ku niepodległej" twórca Instytutu Lwowskiego Janusz Wasylkowski.

Dlaczego Polacy bronili Lwowa? - To była racja stanu. Nie było innej alternatywy - podkreślił dr Dariusz Iwaneczko z Instytutu Pamięci Narodowej. Czy ktoś pomógł młodym mieszkańcom Lwowa? Jak się zakończyły walki? Gdzie znajdują się miejsca pochówków Orląt Lwowskich? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ku niepodległej

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Janusz Wasylkowski (pisarz, poeta, twórca Instytutu Lwowskiego, lwowiak) i dr Dariusz Iwaneczko (dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie)

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 14.29

kk/jp

Czytaj także

Koncert Niepodległości. Wolność nie tylko w 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:30
– Spróbujemy muzycznie oddać klimat tamtych czasów – mówiła Ola Turkiewicz o koncercie, który odbędzie się 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń