Złota era filmu żydowskiego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 16:22
W latach 1936-1939 Polska była największym producentem kina w języku jidysz. W audycji porozmawiamy o najważniejszych filmach tego nurtu.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ilolab

W ostatnim czasie we Francji wydano box DVD z najważniejszymi filmami w języku jidisz. Znalazły się na nim dwa filmy z Polski: "Dybuk" w reżyserii Michała Waszyńskiego oraz film dokumentalny Aleksandra Forda "Droga młodych".

Michał Waszyński, autor największych bodaj przedwojennych kinowych przebojów, jak "Znachor", "Profesor Wilczur" czy  komedii z Bodo i Dymszą, realizując "Dybuka" wrócił do swych żydowskich korzeni. W dziele tym stworzył niezwykłą, metafizyczną opowieść o nieszczęśliwej miłości, adresowaną do licznej w Polsce przed wojną żydowskiej publiczności. Film ten, ze względu na swoje walory artystyczne, wyróżnia się nie tylko na tle przedwojennych polskich filmów jidisz, ale także komercyjnej produkcji polskojęzycznej, której większość stanowiły nieskomplikowane w treści i formie melodramaty i komedie z ulubionymi aktorami. 

Druga wojna światowa położyła kres kinu jidysz, które później, mimo prób, już się nie odrodziło. Do dziś budzi jednak duże zainteresowanie, a niektóre filmy, poddane cyfrowej obróbce, ukazują się na płytach DVD.

O fenomenie kina żydowskiego opowie prof. Tadeusz Lubelski.

***

Na audycję "Rozmowy o kinie" w piątek (13.04) w godz. 14.30-15.00 zaprasza Anna Fuksiewicz.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: kino Żydzi

Czytaj także

"Demon". To nie jest film rozliczeniowy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 10:00
– Raczej opowiada z nostalgią o świecie, który zniknął, o którym zapomnieliśmy – mówił Paweł Maślona, współscenarzysta filmu "Demon" Marcina Wrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydzi na wielkim ekranie znowu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, który rozpoczyna się 21 listopada w stolicy.
rozwiń zwiń