X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Złota era filmu żydowskiego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 16:22
W latach 1936-1939 Polska była największym producentem kina w języku jidysz. W audycji porozmawiamy o najważniejszych filmach tego nurtu.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ilolab

W ostatnim czasie we Francji wydano box DVD z najważniejszymi filmami w języku jidisz. Znalazły się na nim dwa filmy z Polski: "Dybuk" w reżyserii Michała Waszyńskiego oraz film dokumentalny Aleksandra Forda "Droga młodych".

Michał Waszyński, autor największych bodaj przedwojennych kinowych przebojów, jak "Znachor", "Profesor Wilczur" czy  komedii z Bodo i Dymszą, realizując "Dybuka" wrócił do swych żydowskich korzeni. W dziele tym stworzył niezwykłą, metafizyczną opowieść o nieszczęśliwej miłości, adresowaną do licznej w Polsce przed wojną żydowskiej publiczności. Film ten, ze względu na swoje walory artystyczne, wyróżnia się nie tylko na tle przedwojennych polskich filmów jidisz, ale także komercyjnej produkcji polskojęzycznej, której większość stanowiły nieskomplikowane w treści i formie melodramaty i komedie z ulubionymi aktorami. 

Druga wojna światowa położyła kres kinu jidysz, które później, mimo prób, już się nie odrodziło. Do dziś budzi jednak duże zainteresowanie, a niektóre filmy, poddane cyfrowej obróbce, ukazują się na płytach DVD.

O fenomenie kina żydowskiego opowie prof. Tadeusz Lubelski.

***

Na audycję "Rozmowy o kinie" w piątek (13.04) w godz. 14.30-15.00 zaprasza Anna Fuksiewicz.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: kino Żydzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Demon". To nie jest film rozliczeniowy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 10:00
– Raczej opowiada z nostalgią o świecie, który zniknął, o którym zapomnieliśmy – mówił Paweł Maślona, współscenarzysta filmu "Demon" Marcina Wrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydzi na wielkim ekranie znowu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, który rozpoczyna się 21 listopada w stolicy.
rozwiń zwiń