Prof. Andrzej Paczkowski: Gorbaczow czuł, że ZSRR przegrywa wyścig zbrojeń

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:15
- W latach 80. w tym wyścigu zaczęła liczyć sie przede wszystkim technologia, a nie masy żołnierskie; nie liczba czołgów, tylko precyzja uderzeń, doskonałość broni itd. - mówił w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski, historyk.
Audio
  • Pieriestrojka Gorbaczowa a sprawa polska (Rzeczpospolite/Dwójka)
Spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego (L) z prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem (P). Zdjęcie z 1989 r.
Spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego (L) z prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem (P). Zdjęcie z 1989 r.Foto: Damazy Kwiatkowski/PAP

ZSRR1200.jpg
Jak Polska uniknęła losu kolejnej republiki ZSRR?

W 1985 roku Michaił Gorbaczow został sekretarzem generalnym KPZR. Rok później proklamował politykę pierestrojki, czyli przebudowy, uruchamiając proces, który po kilku latach doprowadził do rozpadu ZSRR. - Połowa lat 80. to kolejny rok, kiedy produkcja w ZSSR była niewystarczająca, a zaopatrzenie ludności coraz gorsze. Gorbaczow i jego ekipa zaczęli szukać rozwiązań w gospodarce wewnętrznej; czuli że sposób zarządzania jest do przebudowy - tłumaczył prof. Paczkowski.

Wkrótce za reformami gospodarczymi poszły też zmiany społeczno-polityczne. - Pierestrojka nie przyniosła żadnych realnych korzyści, nie było żadnych widocznych rezultatów. W takiej sytuacji bardzo często ten, kto zarządza jakąś zmianą i widzi, że nie daje ona skutków, to szuka następnego obszaru do zmiany, żeby nie tracić tempa. Najpierw była więc przebudowa gospodarcza, a potem dopiero pojawiło się hasło jawności w życiu publicznym, czyli "głasnost" - podkreślał historyk.

Jak na zmiany zachodzące w ZSRR reagowali przywódcy państw satelickich, w tym Polski? Dlaczego reformy gospodarcze przygotowane przez rząd Zbigniewa Mesnera zaczęły być realizowane dopiero pod koniec lat 80.? Czy Polska była laboratorium pierestrojki? M.in. o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite 

Prowadzi:  prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Andrzej Paczkowski (historyk)

Data emisji: 9.04.2017

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Księga Kanału Białomorskiego. Historia sojuszu nagana z piórem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 19:00
- Jej twórcy wpadali w niemal bilijny ton. Zdarzało się że przedstawiano to, co się działo przy budowie kanału, jako wielki wysiłek czekisty pracującego nad ludzką duszą - opowiadał w Dwójce Marian Sworzeń, autor książki "Czarna ikona. Biełomor".
rozwiń zwiń