O tym, jak wykuwały się polsko-czeskie relacje w XX w.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 22:00
O historii stosunków z naszymi południowymi sąsiadami opowiedział w Programie II Polskiego Radia dr Michał Przeperski, autor książki "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku".
Audio
  • Michał Przeperski o polsko-czeskich relacjach (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki Michała Przeperskiego Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku, wyd. Wydawnictwo Literackie
Okładka książki Michała Przeperskiego "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku", wyd. Wydawnictwo LiterackieFoto: mat. prom.

W 1919 roku czeskie oddziały zajęły Spisz i Orawę, po czym, wykorzystując polskie zaangażowanie na innych frontach, podbiły Śląsk Cieszyński, dopuszczając się przy okazji zbrodni wojennych na polskich jeńcach i cywilach. Walczący z Rosją Sowiecką Polacy zaakceptowali utratę tych ziem. Dwadzieścia lat później podbijani przez III Rzeszę Czesi patrzyli, jak polskie czołgi wjeżdżają na sporne terytoria. Polacy świętowali, jednak po obu stronach trudno było o triumfalny nastrój. Rok później już nikt nie wątpił, że konflikt przegrały obie strony

Te trzy konflikty, w których zarówno Polacy jak i Czesi byli statystami, ale i głównymi bohaterami miały ogromny wpływ na nasze późniejsze relacje. Gościem audycji był dr Michał Przeperski, autor książki "Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku".

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadzący: Antoni Dudek

Gość: dr Michał Przeperski

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Dalecy bracia. Dlaczego (nie) lubimy Czechów?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 19:00
– Gdyby zsumować całość relacji polsko-czeskich na przestrzeni wieków, to najwięcej jest w nich obojętności, braku zainteresowania – mówił historyk Michał Przeperski, autor książki "Nieznośny ciężar braterstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Sehn. Sędzia śledczy Komisji Badania Zbrodni Niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 08:12
- Był prawnikiem wykształconym jeszcze przed II wojną światową, ukończył Uniwersytet Jagielloński. Po wojnie, jako sędzia śledczy, bardzo intensywnie zajął się ściganiem zbrodniarzy niemieckich. Oprócz tego był też m.in. wykładowcą akademickim i wieloletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń