"Zawodowe dziewczyny". Płatna miłość w czasach Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 13:41
Kim były gruzinki, mewki czy dewizówki? Co w świecie pracy seksualnej zmienili ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami biznesmeni? O prostytucji w Polsce Ludowej prof. Antoni Dudek rozmawiał z Anną Dobrowolską - autorką książki "Zawodowe dziewczyny".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
29:35 2021_05_24 21_30_19_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Prostytucja w Polsce Ludowej (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

"Zawodowe dziewczyny" - jak informują wydawcy - to wnikliwa historycznie, feministycznie wrażliwa opowieść o prostytucji i pracy seksualnej kobiet w latach 1945–1989. Autorka czerpiąc z milicyjnych dokumentów, a także radiowych i prasowych tekstów, opisuje proces stopniowego upodmiotowienia kobiet, które świadczyły usługi seksualne - od "gruzinek" po "dewizową" pracę seksualną. To nowe odczytanie tematu, który w czasach PRL-u był tabu, a także nowe spojrzenie na historię obyczajów Polski Ludowej.

Materiały prasowe

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: Anna Dobrowolska (autorka książki "Zawodowe dziewczyny")

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Monika Góra: nie wierzyłam w motyw rabunkowy morderstwa Jaroszewiczów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:46
- W 2018 roku jako potencjalni sprawcy zostali wskazani trzej mężczyźni, członkowie tzw. gangu karateków z Radomia. Przypisywano im motyw rabunkowy. Od razu wydało mi się to mocno podejrzane, dlatego że z domu Jaroszewiczów nic nie zginęło. Wtedy zainteresowałam się tym tematem i zaczęłam szukać informacji - mówiła w Dwójce autorka książki "Człowiek, który wiedział za dużo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Przylipiak: przyglądam się tamtej Polsce przez pryzmat popkultury

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:20
- Okresowi przemiany, jakim była zwłaszcza pierwsza połowa lat 90., przyglądam się poprzez muzykę, film - głównie ten na kasetach VHS, erupcję wolności seksualnej, pierwsze fascynacje komputerowe, książkowe itd. Poprzez to, jak zmieniło się to, co jemy, jak wyglądamy, jak mieszkamy - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.".
rozwiń zwiń