"Gdy trafiłem do UOP, znalazłem się w nieco innej rzeczywistości, niż sądziłem"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:03
- Miałem przekonanie, że jest to służba tworzona od nowa i w gruncie rzeczy od strony formalnej tak było. Natomiast de facto i pomieszczenia, i sprzęt, i pewne procedury, terminologia, metodologia, i ludzie, w większości byli przeniesieni z realiów poprzedniej rzeczywistości politycznej - mówił w Dwójce płk Grzegorz Małecki, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP".
Okładka książki W cieniu. 30 lat wywiadu III RP
Okładka książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP"Foto: materiały prom./wyd. Bellona

Posłuchaj
26:16 Dwójka rzeczypospolite 21.06.2021.mp3 Płk Grzegorz Małecki o historii Urzędu Ochrony Państwa (Rzeczypospolite/Dwójka) 
prl milicja 1200.jpg
Jak SB zmieniło się w UOP, a MO w Policję

Gość audycji spędził w polskich służbach specjalnych wiele długich lat. Pracę w Urzędzie Ochrony Państwa zaczynał w 1991 roku, a ukoronowaniem jego kariery było stanowisko szefa Agencji Wywiadu. Wspominając swoje początki w UOP, stwierdził, że "duch Służby Bezpieczeństwa praktycznie wtedy nie istniał".

- Wszyscy, którzy tworzyli UOP, a wywodzili się z SB, byli aktywnie zaangażowani w zatarcie jakichkolwiek więzi ze swą przeszłością i budowę nowej służby. Pierwsze dwa, trzy, a może cztery lata to była taka wspólna aktywność ze strony zarówno byłych funkcjonariuszy, jak i tych nowych i zaangażowanie w tworzenie zupełnie nowej jakości, nowej instytucji bez odniesień do poprzedniej rzeczywistości - podkreślał płk Grzegorz Małecki.

Polityka w tle

Zaczęło się to zmieniać, jak przyznał, po wygraniu przez SLD wyborów w 1993 roku. - Ten duch SB zaczął wtedy powracać. Najpierw sączył się pomału, a potem to przyspieszało w miarę, jak byli funkcjonariusze SB zaczęli przejmować funkcje kierownicze w UOP, które wcześniej zajmowali ludzie z nowego nadania. Ten ruch rozpoczął się w 1994 roku, gdy szefem urzędu został płk Gromosław Czempiński, a ogromnego przyspieszenia nabrał w 1996 roku po słynnej aferze "Olina", gdy na czele UOP stanął płk Kapkowski - tłumaczył.

Z autorem książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP" (premiera wkrótce) w dalszej części audycji rozmawialiśmy o kolejnych przekształceniach, czystkach i wreszcie likwidacji Urzędu Ochrony Państwa w 2002 roku.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: płk Grzegorz Małecki (były szef Agencji Wywiadu, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP")

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Dr Tomasz Kozłowski: Kiszczak chciał mieć pewność, że będzie reformować MSW po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:02
- Zgodnie z deklaracjami Kiszczaka chodziło o to, żeby Służbę Bezpieczeństwa dostosować do pracy w nowych czasach. Jej zadaniami miały być teraz ochrona rodzącej się demokracji i gospodarki rynkowej. Faktycznie próbował natomiast uchronić resort przed dalej idącymi konsekwencjami zmiany ustroju - mówił w Dwójce autor książki "Koniec imperium MSW".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół "sprawy taterników"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:00
Gościem audycji był dr Bartosz Kaliski z Instytutu Historii PAN - autor książki "Kurierzy wolnego słowa (Paryż-Praga-Warszawa, 1968–1970)", która niebawem ukaże się w tłumaczeniu na język angielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak SB zmieniło się w UOP, a MO w Policję

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 22:00
Jakie były kulisy procesu przekształcania SB w UOP? Czy łatwo było stworzyć Policję z Milicji Obywatelskiej? Jakie zmiany w pierwszych latach III RP zaszły w więziennictwie?
rozwiń zwiń