Polskie Radio
Section05

milicja

Białoruś: w Grodnie odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku więzienia bez wzmianki o polskich ofiarach

W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, na budynku więzienia numer 1 została odsłonięta tablica upamiętniająca "ofiary ludobójstwa narodu białoruskiego" podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-44. Na tablicy nie ma wzmianki o polskich patriotach więzionych i zabitych tam przez hitlerowców, a przez radzieckie NKWD po 17 września 1939 roku i w końcowym okresie wojny. Do tej pory w Grodnie nie ma żadnego pomnika polskich bohaterów i ofiar bitwy o miasto podczas Wojny Obronnej oraz walki podziemnej z okupantem rosyjskim i niemieckim.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś historia Polski

Milicja przygotowuje się do wyborów na Białorusi. Funkcjonariusze ćwiczą... rozpędzanie protestujących

Niezależny od władz Białorusi portal Nasza Niwa, powołując się na służbę prasową białoruskiego MSW poinformował, że "na położonym w okolicy Mińska lotnisku Lipki odbywają się ćwiczenia milicji i innych struktur sił bezpieczeństwa; funkcjonariusze szkolą się w rozpędzaniu manifestacji przed wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 25 lutego 2024 roku".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory na Białorusi protest ŚWIAT Europa

Bronisław Wildstein: manifestacją chcieliśmy uczcić śmierć Stanisława Pyjasa

- Zamordowanie naszego przyjaciela Stanisława Pyjasa spowodowało, że zdecydowaliśmy się wystąpić publicznie, że już koniec z konspiracją, że występujemy publicznie z protestem - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków HISTORIA PRL Studencki Komitet Solidarności POLSKA komunizm historia Polski represje społeczeństwo służba bezpieczeństwa Bronisław Wildstein Polskie Radio 24

"PRL stał się elementem naszej zbiorowej tożsamości". Konrad Zych o fenomenie powieści neomilicyjnej

- Najogólniejsza definicja tej odmiany kryminału jest taka, że jest to proza, której akcja jest osadzona w czasach PRL, a która powstała po 1989 r., choć, jak widzimy choćby na przykładzie książek Ryszarda Ćwirleja, jest to definicja w dużej mierze niewystarczająca - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zych, krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko PRL literatura