Polskie Radio
Section05
milicja

"Nie możemy zgodzić się na manipulowanie faktami". Stowarzyszenie Maj'77 reaguje na tekst "GW" dot. Pyjasa

"Nie boimy się pytań ani tym bardziej szukania na nie odpowiedzi dotyczących śmierci Stanisława Pyjasa, ale nie możemy zgodzić się na przeinaczanie, manipulowanie faktami i cytatami, na relatywizowanie przestępczej działalności SB" - napisał w oświadczeniu Stowarzyszenia Maj'77 jego przewodniczący, Bogusław Sonik.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas służba bezpieczeństwa PRL komunizm represje milicja historia Polski Gazeta Wyborcza społeczeństwo POLSKA

NASZ WYWIAD Andrzej Pisalnik: działacze ZPB usłyszą zarzuty przed Wielkanocą, trwają kontrole w szkołach uczących polskiego

- Zarzuty mają zostać przedstawione czterem polskim działaczom więzionym w Mińsku w tym tygodniu. Możemy tylko modlić się, by mogli opuścić cele na czas Wielkanocy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Poinformował, że obecnie na całej Białorusi mają miejsce kontrole w szkołach nauczających języka polskiego, a władze zbierają dane o ich kursantach.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut Andżelika Borys

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi ŚWIAT

Białoruś: dziennikarz Biełsatu zwolniony z aresztu. Jest objęty śledztwem ws. "rehabilitacji nazizmu"

Dziennikarz i aktywista społeczny z Grodna Paweł Mażejka został po 72 godzinach wypuszczony z aresztu, jednak postępowanie karne w jego sprawie jest kontynuowane. Dotyczy ono "podżegania do nienawiści" i "rehabilitacji nazizmu". Z tego samego artykułu co białoruski działacz i dziennikarz sądzeni są też polscy działacze, aresztowani w tym tygodniu w Grodnie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: nowe postępowanie karne przeciwko Cichanouskiej. W zarzutach mowa o akcie terroryzmu

Białoruska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne wobec liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej i inicjatywy BYPOL, zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich, ujawniającej przestępcze działania siłowego bloku na Białorusi. Powodem ma być rzekome przygotowanie aktów terrorystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi

Białoruś: rozpoczną się przesłuchania zatrzymanych liderów Związku Polaków

W Mińsku w obecności adwokatów powinny rozpocząć sie dzisiaj przesłuchania liderów polskiej mniejszości na Białorusi. W areszcie przy ulicy Wołodarskiego w białoruskiej stolicy przetrzymywana jest Andżelika Borys, prezes Związku Polaków i troje innych polskich działaczy. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: terror Łukaszenki uderza teraz w Polaków, represje nie ustaną, póki ten reżim trwa

- Aresztowanie liderki Związku Polaków Andżeliki Borys i polskich działaczy to jeszcze jedno potwierdzenie, jaka jest natura tej władzy, co znoszą setki tysięcy Białorusinów przez wszystkie lata za rządów Aleksandra Łukaszenki. Jestem tym oburzony  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski działacz opozycyjny. Opozycjonista podkreśla, że Łukaszenka trwa u władzy dzięki wsparciu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Raport Białoruś NASZ WYWIAD

Białoruś: 245 zatrzymanych w drugim dniu obchodów Dnia Wolności

Funkcjonariusze białoruskich służb uniemożliwili zorganizowanie w Mińsku demonstracji upamiętniającej 103. rocznicę ogłoszenia niezależności Białorusi. Zatrzymanych zostało co najmniej 245 osób, które chciały świętować jubileusz proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Tymczasem tylko w piątek skazano 150 osób, głównie zatrzymanych podczas pierwszego dnia obchodów 25 marca. Większość otrzymała kary kilkunastu dni aresztu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe