Polskie Radio
Section05

UOP

"Gdy trafiłem do UOP, znalazłem się w nieco innej rzeczywistości, niż sądziłem"

- Miałem przekonanie, że jest to służba tworzona od nowa i w gruncie rzeczy od strony formalnej tak było. Natomiast de facto i pomieszczenia, i sprzęt, i pewne procedury, terminologia, metodologia, i ludzie, w większości byli przeniesieni z realiów poprzedniej rzeczywistości politycznej - mówił w Dwójce płk Grzegorz Małecki, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP".
Zobacz więcej na temat:  wywiad Antoni Dudek służba bezpieczeństwa Dwójka HISTORIA

„Kulisy Spraw”: wpływy PRL w służbach specjalnych

– Służby III RP swoimi korzeniami, funkcjami oraz istotą działania są dalej w PRL, bo z niego się wywodzą – powiedział dr Łukasz Kister, ekspert w tematyce służb specjalnych. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa m.in. o przenikaniu funkcjonariuszy aparatu PRL do instytucji i organów powstałych po 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo PRL służby specjalne ABW WSI Łukasz Kister

Jacek Łęski o kulisach sprawy Siergieja Gawriłowa

- Akcje banku były rozpisane na kilkadziesiąt podmiotów, różnych spółek, zarejestrowanych w dziwnych miejscach – mówił w "Kulisach spraw” w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski, były dziennikarz śledczy. W audycji rozmawiano o podejrzewanym o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym Siergieju Gawriłowie, który w latach 90-tych XX wieku był powiązany z Bankiem Komercyjnym "Leonard”, przemianowanym później na Bank Powierniczo-Gwarancyjny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bank lata 90 bankowość

"Dokumenty o współpracy Wałęsy z SB trafiły do Rosjan"

- Rosjanie mieli możliwość używania dokumentów dotyczących agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy jako szantażu – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służb specjalnych, członek komisji likwidacyjnej i weryfikacyjnej WSI Piotr Woyciechowski. Gość mówił też w audycji m.in. o działaniach Urzędu Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa komunizm PRL MSW Rosja historia Polski Piotr Wojciechowski Dorota Kania POLSKA

"Wiele wątków dotyczących afery Olina nigdy nie będzie wyjaśnione"

Połowa lat 90. XX wieku, to okres szczególny w grze wywiadów w Polsce - rozpoczyna się walka wywiadów polskiego i rosyjskiego. Najgłośniejszym jego wyrazem jest sprawa Olina i próba werbowania Władimira Ałganowa do współpracy z Urzędem Ochrony Państwa na Cyprze. O grach wywiadowczych w III RP mówił w audycji Kulisy Spraw Sebastian Rybarczyk, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Oleksy III RP