Polskie Radio
Section05
UOP

"Gdy trafiłem do UOP, znalazłem się w nieco innej rzeczywistości, niż sądziłem"

- Miałem przekonanie, że jest to służba tworzona od nowa i w gruncie rzeczy od strony formalnej tak było. Natomiast de facto i pomieszczenia, i sprzęt, i pewne procedury, terminologia, metodologia, i ludzie, w większości byli przeniesieni z realiów poprzedniej rzeczywistości politycznej - mówił w Dwójce płk Grzegorz Małecki, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP".
Zobacz więcej na temat:  wywiad Antoni Dudek UOP służba bezpieczeństwa Dwójka HISTORIA

„Kulisy Spraw”: wpływy PRL w służbach specjalnych

– Służby III RP swoimi korzeniami, funkcjami oraz istotą działania są dalej w PRL, bo z niego się wywodzą – powiedział dr Łukasz Kister, ekspert w tematyce służb specjalnych. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa m.in. o przenikaniu funkcjonariuszy aparatu PRL do instytucji i organów powstałych po 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo PRL służby specjalne ABW UOP WSI Łukasz Kister

Jacek Łęski o kulisach sprawy Siergieja Gawriłowa

- Akcje banku były rozpisane na kilkadziesiąt podmiotów, różnych spółek, zarejestrowanych w dziwnych miejscach – mówił w "Kulisach spraw” w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski, były dziennikarz śledczy. W audycji rozmawiano o podejrzewanym o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym Siergieju Gawriłowie, który w latach 90-tych XX wieku był powiązany z Bankiem Komercyjnym "Leonard”, przemianowanym później na Bank Powierniczo-Gwarancyjny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bank UOP lata 90 bankowość

"Dokumenty o współpracy Wałęsy z SB trafiły do Rosjan"

- Rosjanie mieli możliwość używania dokumentów dotyczących agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy jako szantażu – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służb specjalnych, członek komisji likwidacyjnej i weryfikacyjnej WSI Piotr Woyciechowski. Gość mówił też w audycji m.in. o działaniach Urzędu Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa komunizm PRL MSW Rosja UOP historia Polski Piotr Wojciechowski Dorota Kania POLSKA

"Wiele wątków dotyczących afery Olina nigdy nie będzie wyjaśnione"

Połowa lat 90. XX wieku, to okres szczególny w grze wywiadów w Polsce - rozpoczyna się walka wywiadów polskiego i rosyjskiego. Najgłośniejszym jego wyrazem jest sprawa Olina i próba werbowania Władimira Ałganowa do współpracy z Urzędem Ochrony Państwa na Cyprze. O grach wywiadowczych w III RP mówił w audycji Kulisy Spraw Sebastian Rybarczyk, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 UOP Józef Oleksy III RP