Zdrowie w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 20:36
O PRL-owskiej służbie zdrowia prof. Antoni Dudek rozmawiał w "Rzeczypospolitych" z badaczką tego tematu – prof. Eweliną Szpak z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Warszawa 04.1976. Przychodnia dla dzieci przy ul. Konwiktorskiej 35. Bilans zdrowia dziecka - badania profilaktyczne
Warszawa 04.1976. Przychodnia dla dzieci przy ul. Konwiktorskiej 3/5. Bilans zdrowia dziecka - badania profilaktyczneFoto: PAP/Zbigniew Wdowiński

Służba zdrowia w Polsce Ludowej stała się powszechnie dostępna i bezpłatna. Nie od razu jednak, ponieważ do lat 70-tych nie obejmowała indywidualnych rolników. W tym czasie rozbudowano infrastrukturę i wykształcono kadrę lekarzy, których po wojnie bardzo brakowało. Nie oznacza to jednak, że łatwo było dostać się do rozmaitych specjalistów, a i w szpitalach często nie było wolnych łóżek.

- Na polskiej wsi po 1945 roku do lekarza chodzono tylko wtedy, gdy człowiek naprawdę bardzo źle się już czuł. Szpital kojarzył się natomiast z umieraniem, gdyż często tak właśnie kończył się w takim miejscu pobyt pacjenta - mówiła niegdyś na antenie Polskiego Radia historyk Ewelina Szpak, autorka książki "Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi polskiej po 1945 roku".

Rzadko w analizach historii wiejskiego życia codziennego zwracano uwagę na to, jak mieszkańcy wsi radzili sobie z dotykającymi ich schorze­niami i chorobami oraz jak postrzegali osoby chorujące w ich otocze­niu i czy rodzaj choroby wpływał na relacje codzienne i status społeczny chorego.

Jakie były wówczas najczęstsze choroby? Skąd się brały rozmaite problemy, bolączki i niedomagania? Jaki był stosunek obywateli do powszechnych szczepień? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w poniedziałkowy wieczór na antenie Dwójki. 


Posłuchaj
26:15 2022_03_07 21_33_56_PR2_Rzeczypospolite.mp3 O PRL-owskiej służbie zdrowia (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Ewelina Szpak (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 7.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Między Stalinem a Hitlerem. Polska w dwudziestoleciu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 09:55
Jakie było niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy było one podobne? Jaką rolę odgrywały w nim stereotypy? Czy ten sposób postrzegania ulegał zmianie na przestrzeni dwóch dziesięcioleci? Porozmawiamy o tym w najbliższej audycji "Rzeczypospolite". Gościem prof. Antoniego Dudka był dr Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 21:30
- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
rozwiń zwiń