II RP - trzy odrębne organizmy i niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 13:30
- Największym problemem Polaków było zbudowanie nowoczesnego państwa, które byłoby w stanie stworzyć sieć instytucji organizujących życie - mówił podczas spotkania z Antonim Dudkiem prof. Włodzimierz Mędrzecki z Instytutu Historii PAN.
Warszawa, widok na Krakowskie Przedmieście (1920 r.)
Warszawa, widok na Krakowskie Przedmieście (1920 r.)Foto: Polona.pl

Wymarzona niepodległość

Wymarzony moment odzyskania niepodległości był czasem dumy i patriotycznego zapału, ale nie tylko. Nasi rodacy bywali, podobnie jak my dzisiaj, zdezorientowani, pełni obaw o przyszłość i zażenowani panującym bałaganem oraz miałkością politycznych sporów.

Scalenie odrębnych organizmów

Scalanie ziem po zaborach, mrówcza praca, problemy etniczne, sprawa chłopska, elementy nowoczesności i zacofania, wielki kryzys, szara strefa czy obciążenia podatkowe - to wszystko "paliło" niepodległą Polskę.

 - Byliśmy podzieleni na trzy odrębne organizmy społeczne - podkreślił historyk. - Scalić to w ramach jednej machiny państwowej, jednego systemu podatkowego, jednego sposobu myślenia o Polsce jako kraju, który obejmuje zarówno Poznań, Warszawę, Lwów i Wilno - było cudem.

Bagaż zaborów

Ścierające się gwałtownie frakcje polityczne, a tym samym wizje Rzeczpospolitej wydawały się ograniczać skuteczność tworzenia nowej państwowości. - Ile negatywnych bagaży z czasów zaborów było w Polakach - trudno sobie wyobrazić - a jednak udało nam się zrobić armię, która w 1939 roku, solidarnie, niezależnie od miejsca pochodzenia i pozycji społecznej żołnierzy, broniła naszego kraju - zaznaczył prof. Włodzimierz Mędrzecki.

Czytaj także:


Posłuchaj
27:49 2022_12_19 21_30_14_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Prof. Włodzimierz Mędrzecki o początkach niepodległości II RP (Rzeczypospolite/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Włodzimierz Mędrzecki (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 19.12.2022

Godzina emisji: 21.30

uk/kor

Czytaj także

Handel bronią w PRL i bloku komunistycznym

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:50
- Wiemy całkiem sporo na temat, z kim handlowano i jak to wyglądało w praktyce. Materiały są do pewnego stopnia odtajnione, chociaż część jeszcze znajduje się w instytucji, która była za to odpowiedzialna i była monopolistą. Chodzi o Centralny Zarząd Inżynierii - mówił w rozmowie z prof. Antonim Dudkiem Przemysław Gasztold z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińcy w Polsce Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 08:45
Ilu Ukraińców zostało w Polsce po II wojnie światowej? Gdzie były ich największe skupiska? Jakie było znaczenie Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w PRL? Jakie miejsce zajmowała tematyka ukraińska w publikacjach bezdebitowych? O Ukraińcach w Polsce Ludowej opowiadał w "Rzeczypospolitych" prof. Igor Hałagida z Uniwersytetu Gdańskiego.  
rozwiń zwiń