Ukraińcy w Polsce Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 08:45
Ilu Ukraińców zostało w Polsce po II wojnie światowej? Gdzie były ich największe skupiska? Jakie było znaczenie Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w PRL? Jakie miejsce zajmowała tematyka ukraińska w publikacjach bezdebitowych? O Ukraińcach w Polsce Ludowej opowiadał w "Rzeczypospolitych" prof. Igor Hałagida z Uniwersytetu Gdańskiego.  
Ukraiński zespół ludowy
Ukraiński zespół ludowyFoto: NAC

Ukraińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (1956–1990) zrzeszało co najmniej 342 koła terenowe, kilkunastotysięczną na przestrzeni 35 lat rzeszę członków, kilkadziesiąt chórów, nie mniejszą liczbę zespołów dramatycznych i estradowych, kilkanaście zespołów pieśni i tańca, zespołów folklorystycznych, orkiestr, organizację wielotysięcznych festiwali kultury ukraińskiej, tysięcy mniejszych imprez kulturalnych (przeglądów, występów, koncertów, wystaw, zabaw tanecznych), prowadzoną działalność wydawniczą oraz inicjowanie i koordynowanie rozwoju sieci placówek oświatowych prowadzących nauczanie w języku ukraińskim.

***

Igor Hałagida (ur. 1971) – historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, od 2001 r. pracownik pionu naukowego IPN (m.in. na stanowisku kierownika Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej), profesor Zakładu Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu Gdańskiego, swoje zainteresowania badawcze kieruje szczególnie ku problematyce stosunków polsko-ukraińskich.


Czytaj także:

Autor wielu publikacji naukowych m.in. Prowokacja "Zenona". Geneza, przebieg i skutki operacji MBP o kryptonimie "C-1" przeciwko banderowskiej frakcji OUN i wywiadowi brytyjskiemu (1950–1954), Warszawa 2005; NSZZ "Solidarność" Regionu Słupskiego (1980–1990). t. 1: szkice do monografii, Gdańsk 2010; Między Moskwą, Warszawą i Watykanem. Dzieje Kościoła greckokatolickiego w Polsce w latach 1944–1970, Warszawa 2013.

(źródło: gdansk.ipn.gov.pl/ipn.gov.pl/Jarosław Syrnyk) 


Posłuchaj
25:43 2022_12_12 21_32_39_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Ukraińcy w Polsce Ludowej (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Igor Hałagida (Uniwersytet Gdański)  

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 21.30

kor

Czytaj także

"Miejski grunt…". Jak unowocześniano polskie miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 13:30
"Istnienie Rosji jako sąsiada w istotnym stopniu zdeterminowało naszą przygodę z nowoczesnością" - pisze prof. Rafał Matyja w książce "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością". - Zdanie to mówi nam o pewnym nieszczęściu historycznym, które dotknęło najbardziej ziemie zaboru rosyjskiego, a później dotknęło także całą Polskę, ponieważ to, że mieliśmy ustrój socjalistyczny, czy komunistyczny, to tylko mała część prawdy; my mieliśmy go w wydaniu sowieckim - mówił prof. Matyja na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hałyna Kruk: wojna i zbrodnia musi być nazwana

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 22:00
- Chciałabym, żeby ludzie zwrócili uwagę na to, że mamy do czynienia z wojną, a w niej trudno szukać materiału na poezję. W tym czasie dokumentalne opisanie rzeczywistości jest proste, poezja i proza nie dają gotowych odpowiedzi - mówiła w Dwójce Hałyna Kruk, ukraińska poetka, pisarka i tłumaczka.
rozwiń zwiń