Prof. Jedlicki i fenomen warstwy inteligenckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:45
W 2015 roku w "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o roli inteligentów w procesach modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Bohaterem audcji był prof. Jerzy Jedlicki.  
Audio
  • Prof. Jedlicki i fenomen warstwy inteligenckiej (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Jerzy Jedlicki
Jerzy JedlickiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W 2015 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz dwudziesty czwarty przyznała Nagrody Fundacji, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało trzech wybitnych polskich uczonych - chemik - prof. Stanisław Penczek, fizyk - prof. Kazimierz Rzążewski i historyk idei - prof. Jerzy Jedlicki.

Audycję poświęciliśmy postaci prof. Jerzego Jedlickiego z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie, który otrzymał najwyższy laur FNP w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za fundamentalne studia nad fenomenem inteligencji jako warstwy społecznej i jej rolą w procesach modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostało wyróżnione trzytomowe dzieło pt. "Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918", będące uwieńczeniem wieloletnich badań prof. Jedlickiego nad historią inteligencji. .

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 13.11.2015

Godzina emisji: 13.00 

bch/jp

Czytaj także

Miłosna misja Dudycza na dworze Zygmunta Augusta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:00
- Nie można studiować historii XVI stulecia, nie zaglądając do korespondencji Andrzeja Dudycza - mówił w Dwójce historyk Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilki zamiast myśliwych? "To naturalny łowca"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:00
W naszym kraju żyje około stu grup rodzinnych wilków. Większość z nich po wschodniej stronie Wisły i w Karpatach. O ich codzienności opowiedział w Dwójce dr Robert Mysłajek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby, pustynie i zniewalający urok Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 13:30
Prof. Bogdan Żurawski od ponad 30 lat prowadzi prace badawcze na terenie Sudanu. W Dwójce opowiadał o trudach pracy na nubijskich wykopaliskach i pasji, jaką jest dla niego praca archeologa.
rozwiń zwiń