Tomasz Barański - dwa kierunki: archeologia i arabistyka
Tomasz Barański - pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i doktorant warszawskiej uczelni - skończył dwa kierunki: archeologię i arabistykę. To pozwala mu zgłębiać przeszłość społeczeństw będących w różnym stopniu pod wpływem języka i kultury arabskiej oraz islamu.
Współpracował z polskimi misjami wykopaliskowymi, które badały wczesnomuzułmańskie stanowiska w Egipcie, Sudanie i Libanie.
Rekonstrukcja na podstawie arabskich przekazów i znalezisk archeologicznych
Jego ostatnia publikacja dotyczy mało znanego archipelagu o nazwie Dahlak. Ten skrawek lądu położony przy wybrzeżu Erytrei był w przeszłości ważnym ośrodkiem handlowym i strategicznym między Afryką a Półwyspem Arabskim. Jego historię i znaczenie mój gość zrekonstruował na podstawie oryginalnych arabskich przekazów i znalezisk archeologicznych.
29:38 2023_10_18 21_34_11_PR2_Skarbiec_nauki_polskiej.mp3 Rozmowa z Tomaszem Barańskim, laureatem programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
"Skarbiec nauki polskiej" to cykl spotkań z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki. W jednej z poprzednich audycji spotkaliśmy się ze stypendystką programu START 2023 - dr Agnieszką Sobolewską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Agnieszka Sobolewska w swojej pracy naukowej zajmuje się historią psychologii i psychoanalizy oraz badaniem piśmiennictwa psychologów, neurologów i psychiatrów od końca XIX w. do wybuchu II wojny światowej.
***
Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: Tomasz Barański (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
Data emisji: 18.10.2023
Godz. emisji: 21.30
mo/pg