Jacek Kordel: Stanisław August był wybitnym władcą

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:53
W naszej audycji przybliżamy sylwetki dotychczasowych laureatów konkursu START dla naukowców. Gościem programu był dr Jacek Kordel z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego z którym rozmawialiśmy o Polsce w XVIII wieku. 
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 r.
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 r.Foto: Domena publiczna

START 663.jpg
START-Program stypendialny, który pomaga rozwinąć skrzydła

Przypomnijmy, że konkurs START jest najstarszym programem stypendialnym Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla dobrze zapowiadających się naukowców, którzy nie mają jeszcze 30 lat. Co roku Fundacja wyłania 100 takich laureatów i przyznaje im jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 28 tys. zł.

Pieniądze te mają pomóc młodym badaczom w rozwoju ich kariery naukowej. Przyjmowanie wniosków w programie START 2021 zostało przedłużone do 18 grudnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie przyszłego roku.


Posłuchaj
29:03 _PR2_AAC (skarbiec_naukowy)_2020_11_25-21-30-46.mp3 Gościem audycji jest jeden ze stypendystów programu START dr Jacek Kordel z Instytutu Historii UW (Skarbiec Nauki Polskiej)

Jedynym ze stypendystów programu START jest dr Jacek Kordel z Instytutu Historii UW, którego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół Rzeczypospolitej i jej sąsiadów w XVIII wieku. Niedawno opublikował książkę "Królestwo anarchii", w której analizuje stereotypy i wyobrażenia na temat Polski i Polaków, jakie funkcjonowały we francusko- i niemieckojęzycznym kręgu kulturowym, a także wskazuje na propagandowe działania państw ościennych, które miały zdyskredytować Rzeczpospolitą w opinii mieszkańców Europy, a także usprawiedliwić rozbiory Polski. Dr Jacek Kordel również przełamuje stereotypy dotyczące ostatniego władcy Polski.

 Czytaj także:

- Stanisław August, co możemy teraz powiedzieć z całą pewnością, był władcą wybitnym. Być może był nawet jednym z najwybitniejszych władców zasiadających na polskim tronie, ale miał także niezwykle wybitnych przeciwników, bo i Fryderyk Wielki i Katarzyna, którą nie bez przyczyny nazywamy w historiografii rosyjskiej i historiografii innych krajów Wielką, to byli także wybitni władcy - opowiadał na antenie Dwójki.

 Czytaj także:

Jak mówił nasz gość, w ówczesnych czasach również Wolter myślał o Stanisławie Auguście jako o jednym z najwybitniejszych władców europejskich.

- Ten francuski filozof zestawiał ich i prezentował niejako łącznie: Fryderyka Wielkiego, Stanisława Augusta i Katarzynę Wielką mówiąc, że są to wybitni i oświeceni władcy - tłumaczył dr Jacek Kordel. - W tym sensie Stanisław August także dla europejskiej opinii publicznej był bohaterem pozytywnym. I tak przedstawiano jego sprawę, że choć jest to wybitny władca, "filozof na tronie" i - jak mówił o nim Wolter - "pobożny bez przesady", niezwykle wykształcony człowiek, to jednak ze względu na słabość państwa nie był w stanie przeprowadzić różnych dobrych zmian.

W audycji rozmawialiśmy także m.in. o sytuacji politycznej w Europie w XVIII i o Piotrze Wielkim. Książkę "Królestwo anarchii - w poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach" polecamy tym, którzy na sprawę upadku Rzeczpospolitej chcieliby spojrzeć z innej, z nie tak oczywistej perspektywy.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Jacek Kordel (Instytut Historii UW)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Badania nad kroniką mnicha Teodoryka

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:26
Gościem audycji był dr Rafał Rutkowski – mediewista z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który swoją pracę doktorską poświęcił jednej z najstarszych, a być może najstarszej norweskiej kronice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielogłos o Monografiach FNP". Spotkania nie tylko dla naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 09:30
- Na spotkania, które nazwaliśmy "Wielogłos o Monografiach FNP" zapraszamy nie tylko specjalistów, którzy zajmują się różnymi tematami. Zależy nam na tym, żeby pokazać, że na podstawie książek naukowych można rozpocząć dyskusję ciekawą też dla humanistów i osób po prostu zwyczajnie ciekawych świata - mówiła dr Karolina Marcinkowska - szefowa i organizatorka tych spotkań.
rozwiń zwiń