Przesiedlenia po II wojnie światowej - spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 22:00
To było spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską - kulturoznawczynią, etnolożką i bohemistką z Instytutu Slawistyki PAN, laureatką Programu START FNP. 
Dramat milionów przesiedleńców, ofiar II wojny światowej, potęguje fakt, ze władze zabraniały im mówić o ich doświadczeniach.
Dramat milionów przesiedleńców, ofiar II wojny światowej, potęguje fakt, ze władze zabraniały im mówić o ich doświadczeniach.Foto: NAC

Stypendium FNP przyznane jej przed kilku laty stało się początkiem bardzo dynamicznie rozwijającej się kariery naukowej, której dowodem niech będą kolejne nagrody: w 2021 roku - grant ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych), w 2022 r. - Paszport "Polityki", w 2023 r. - nagroda Narodowego Centrum Nauki.

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska bada zagadnienie przesiedleń, jakie nastąpiły po II wojnie światowej na terenie Polski, Czech i Słowacji. Zjawisko wysiedleń jest stosunkowo dobrze poznane, natomiast niewiele prac było dotychczas poświęconych aspektom ponownego osadnictwa - czyli analizie doświadczeń osadników związanych z rzeczami pozostawionymi przez poprzednich niemieckich mieszkańców.

Wykorzystywana przez mojego gościa metodologia badawcza oparta jest na widmonologii - tj. koncepcji Jacquesa Derridy. Francuski filozof pokazuje, że jesteśmy skazani na dziedziczenie, to znaczy zawsze przychodzimy po kimś - czy tego chcemy, czy nie, i to dziedziczenie stanowi o tym, jak wygląda nasza przyszłość.


Posłuchaj
29:37 2024_01_24 21_30_11_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Przesiedlenia po II wojnie światowej - spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 24.01.2024

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 08:42
Niedawno poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2023 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Krzysztof Liberek, prof. Marcin Stępień, prof. Rafał Latała i prof. Maria Lewicka. Ta ostatnia była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsparcie dla badaczy z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 17:00
Program DLA UKRAINY został uruchomiony w marcu 2022 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jako forma wsparcia badaczy z Ukrainy w obliczu wojny w ich kraju.
rozwiń zwiń