Od Chopina po muzykę filmową

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 21:08
W "Płytomanii" wysłuchaliśmy m.in. płyty z nagraniami konkursowymi Bruce'a Liu - fenomenalnego zwycięzcy ostatniego, XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wysłuchaliśmy również albumu "Le Clavecin Moderne" Aliny Ratkowskiej - pierwszej w karierze tej klawesynistki płyty, poświęconej współczesnym polskim utworom na klawesyn solo.
Bruce Liu
Bruce LiuFoto: Wojciech Grzedziński/NIFC

Alina Ratkowska płytą "Le Clavecin Moderne vol. 1 (plus percussion)" (Chopin University Press) udowadnia, że klawesyn – kojarzony przede wszystkim z muzyką dawną – wciąż potrafi stanowić inspirację dla współczesnych kompozytorów. "Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie i Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, laureatka pierwszych nagród renomowanych konkursów muzyki dawnej, daje się poznać jako licząca się interpretatorka utworów powstających współcześnie, zafascynowana muzyką najnowszą".

Ponadto usłyszymy album "Bach & Handel" (Erato) w wykonaniu Sabine Devieilhe - francuskiej sopranistki, znanej przede wszystkim z interpretacji muzyki barokowej i XIX-wiecznej opery.

Pojawi się również "Ciemno, prawie noc" (DUX) – muzyka Marcina Stańczyka do filmu Borysa Lankosza. To debiut tego uznanego kompozytora muzyki współczesnej na wielkim ekranie. "Muzyka do filmu Ciemno, prawie noc stanowi niezwykle istotny element filmowego świata, ale świetnie funkcjonuje również poza obrazem. Kompozytor prowadzi słuchacza od subtelnych melodii granych na fletach podłużnych, poprzez dziecięce kołysanki, aż po dramatyczne orkiestrowe tutti" – czytamy w opisie płyty.


Posłuchaj
57:46 2022_02_13 15_00_00_PR2_Płytomania.mp3 Od Chopina po muzykę filmową (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 05:45
- Miałem taki okres po studiach, w którym przez 5 lat nie napisałem żadnego samodzielnego utworu. Powrót do komponowania związany był z pracą w filmie, którą zacząłem przed rokiem 60. Zostałem jakby zmuszony przez film do komponowania i to mnie z czasem ośmieliło, bo zdałem sobie sprawę, że jednak jestem kompozytorem - mówił w 1971 roku w Polskim Radiu Wojciech Kilar. Dziś mija 10. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christopher Gunning. Od muzyki filmowej do wielkich symfonii

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:00
Bohaterem audycji był Christopher Gunning – ceniony i nagradzany brytyjski kompozytor muzyki filmowej, który mając za sobą gruntowne wykształcenie akademickie po 30 latach intensywnej kariery opuścił film, poświęcając się całkowicie komponowaniu muzyki symfonicznej i koncertowej.
rozwiń zwiń