"The Landscape of the Polyphonists". Franko-flamandzka Europa w muzyce Huelgas Ensemble

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 16:00
Gościem "Płytomanii" był Paul van Nevel, który opowiedział o nowej płycie Huelgas Ensemble - "The Landscape of the Polyphonists" wydanej w Deutsche Harmonia Mundi. Premiera albumu miała miejsce 25 marca br.
Okładka płyty The Landscape of the Polyphonists
Okładka płyty "The Landscape of the Polyphonists"Foto: Mat. pras.

"The Landscape of the Polyphonists" to kolejny album znakomitego zespołu wokalnego Huelgas Ensamble, który specjalizuje się w wykonywaniu polifonicznych utworów średniowiecza i renesansu. Jak czytamy w opisie wydawnictwa, albumem "The Landscape of the Polyphonists" artyści zabierają nas w muzyczną podróż po franko-flamandzkiej Europie XIX-XVI wieku.

Przyczynkiem do powstania płyty była książka "The Landscape of the Polyphonists", napisana przez Paula Van Nevela. Dzieło mówi o ponad dwustu kompozytorach, którzy przez ponad sto pięćdziesiąt lat odcisnęli swoje piętno na polifonii wokalnej w Europe. Zdaniem autora, ich styl opiera się na technice imitacji, a także zanurzeniu melodii w melancholii.

W audycji nie zabrakło także muzyki Jean'a-Philippe'a Rameau – "Nouvelle Symphonie" w wykonaniu Floriana Sempey i Les Musciens du Louvre pod dyrekcją Marca Minkowskiego (Château de Versailles). Marc Minkowski z upodobaniem powraca do tego francuskiego kompozytora barokowego: bogata kolorystyka orkiestry, niepohamowana energia i wyjątkowy zmysł melodyczny sprawiają, że widzimy piękno tego dzieła.

Słuchaliśmy również operetki "Testament ciotki Karoliny" Alberta Roussela, w wykonaniu Les Frivolites Parisiennes pod batutą Dylana Corlay'a. Ten album, wydany przez wytwórnię Naxos, zawiera jedno z najmniej znanych dzieł Roussela.

Posłuchaj
59:24 2022_05_15 14_59_56_PR2_Plytomania.mp3 "The Landscape of the Polyphonists". Franko-flamandzka Europa w muzyce Huelgas Ensemble (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Gość: Paul van Nevel (autor książki "The Landscape of the Polyphonists")

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

"Siedem wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)" Albana Berga przed Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 19:30
Alban Berg głównym przedstawicielem tzw. II szkoły wiedeńskiej w muzyce i jednym z najciekawszych kompozytorów swoich czasów. Podczas spotkania w Dwójce jury w składzie: Anna Radziejewska, Ewa Szczecińska i Andrzej Sułek wysłuchało sześciu wykonań "Siedmiu wczesnych pieśni (na głos i orkiestrę)"... i wybirało najlepsze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koncert Chopinowski". Z nagrań Samsona François [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 10:00
Rozpoczynamy cykl audycji poświęconych legendarnemu francuskiemu pianiście Samsonowi François (1924-1970). Na początek zapraszamy do wysłuchania Koncertu e-moll op. 11 w nagraniu z Orkiestrą Towarzystwa Koncertowego przy paryskim Konserwatorium pod batutą Georgesa Tzipine’a, z przełomu maja i czerwca 1954 roku oraz krótkiego fragmentu jego Koncertu fortepianowego, jaki skomponował w wieku 27 lat.
rozwiń zwiń