Brahms Ohlssona i Perrahii - analityczny i poetycki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 12:40
Najnowsze płyty dwóch czołowych pianistów dojrzałego pokolenia przynoszą fascynujace interpratacje Brahmsowskich arcydzieł.
Audio
  • Kacper Miklaszewski: Ohlsson ma klucz do grania w zatrzymanym czasie.
Garrick Ohlsson
Garrick OhlssonFoto: NIFC

Gdy blisko rok temu Murray Perrahia i Garrick Ohlsson pojawili się w Warszawie, wystepujac w ramach cyklu "Koncertów urodzinowych", porównania były nieuniknione. Perrahia zagrał wspaniałego Bacha, ale nie przekonał w Chopinie, tymczasem występy Ohlssona stały się wydarzeniem artystycznym, którego echa długo nie milkły.

Koniec 2010 roku przyniósł kolejną okazję do porównań tych dwóch wielkich artystów, a to za sprawą ich płyt z muzyką Johannesa Brahmsa. Perrahia na jednym krążku próbował zmiescić najważniejsze utwory brahmsowskiego "mainstreamu" z Wariacjami na temat Handla na czele. Ohlsson z kolei podszedł do Brahmsa inaczej: na dwóch płytach CD zarejestrował wszystkie cykle wariacyjne kompozytora - ciekawie więc wypadło bezpośrednie porównanie koncepcji obu pianistów na gruncie tego samego utworu, waspomnianych Wariacji na temat Handla op. 24.

- Obaj pianiści są w swietnej formie. Perrahia jest liryczny i poetycki, a jego Rapsodie są epickie i patetyczne, dostojne - mówił Kacper Miklaszewski w audycji Jacka Hawryluka.

- U Perrahii jest wiele poezji, ale nie ma mistycyzmu. Ohlsson wchodzi w nastroje mistyczne gdzie tylko może. Jednoczesnie niezwykle precyzyjnie ukazuje niuanse Brahmsowskiej faktury, odwaznie eksponujac te momenty, w których Brahms wychodził poza konwencję swego czasu, które czynią Brahmsa kompozytorem właściwie współczesnym.

Podejście Perrahii jest zatem bardziej naturalne i spontaniczne, Ohlssona - świadomie sztuczne, bardziej analityczne. Wielkie wrażenie robi sposób, w jaki Ohlsson rozgrywa długie nuty:

- Ohlsson ma klucz do grania poza czasem - uważa Miklaszewski.

A więc, która płyta Brahmsowska jest lepsza? Remis?

 

Aby posłuchać rozmowy Kacpra Miklaszewskiego i Jacka Hawryluka, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Ohlsson: co z tym Chopinem?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:19
- Na świecie rzadziej gra się dziś muzykę Chopina, ale też daje się odczuć coraz większa tęsknota za nią - powiedział Róży Światczyńskiej wybitny amerykański pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Murray Perrahia w Pradze

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 13:02
W maju tego roku słynny interpretator dzieł Mozarta i Bacha zawitał nad Wełtawę. Retransmisję z tego koncertu poprowadzi Ewa Szczecińska.
rozwiń zwiń