"W muzyce Grażyny Bacewicz czuć szarość PRL"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 11:00
- Jest w tej muzyce coś, co bym nazwał pesymizmem, depresyjnością. W jej dorobku brakuje utworów, które byłyby jednoznacznie radosne - o twórczości znakomitej skrzypaczki i kompozytorki opowiadał w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
Audio
  • Szkic do portretu Grażyny Bacewicz (Album polski/Dwójka)
Grażyna Bacewicz
Grażyna BacewiczFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

mycielski_pap_1200.jpg
"Mycielski wyrastał w cieniu Szymanowskiego"

Grażyna Bacewicz była wychowanką Nadii Boulanger (kompozycja) i Carla Flescha (skrzypce). Od wczesnych lat zdradzała talent kompozytorski. Propagatorka jej twórczości Małgorzata Gąsiorowska podkreśliła w audycji, że Bacewicz była określana mianem niesfornej uczennicy. - Na kursach kontrapunktu nie chciała się podporządkować regułom i próbowała komponować po swojemu, atonalnie, co zapowiadało jej przyszłe poszukiwania.

Wnuczka kompozytorki Joanna Sendłak dodała, że w późniejszych latach, mimo ogromnego zabiegania Grażyny Bacewicz, skrzypaczka zaciekle walczyła o przestrzeń do komponowania. W audycji rozmawialiśmy o cechach, które sprawiły, że jej twórczość z jednej strony przetrwała próbę czasu, z drugiej pozostaje na wskroś oryginalna i osobna. 

***

Tytuł audycji: Album polski

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: Małgorzata Gąsiorowska (krytyczka muzyczna), Joanna Sendłak (pisarka, wnuczka Grażyny Bacewicz), Iwona Lindstedt (muzykolożka), Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 14.05.2018 

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Czytaj także

"Szymanowski zerwał z cierpiętnictwem czasu zaborów"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:52
- Przyjechał do Polski, która już istniała od roku, ale sztuka musiała dopiero uporać się z dziedzictwem niewoli. Szymanowski nie miał wątpliwości, że trzeba zerwać z duchem XIX wieku - mówiła w Dwójce muzykolog Teresa Chylińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Wroński. Portret mistrza skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:49
Bohaterem audycji był znakomity skrzypek i pedagog, który wykształcił parę pokoleń muzyków.
rozwiń zwiń