X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Otwarcie nowej siedziby NOSPR świętujemy z Wiedeńskimi Filharmonikami!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 15:00
W piątek do Katowic zawita jeden z najlepszych zespołów symfonicznych świata. Koncert Wiedeńskich Filharmoników będziemy oczywiście transmitować w Dwójce.
Audio
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 1 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 2 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza po nowej siedzibie NOSPR minister kultury Małgorzatę Omilanowską (Wybieram Dwójkę)
Wiedeńscy Filharmonicy w 1885 roku
Wiedeńscy Filharmonicy w 1885 rokuFoto: materiały promocyjne

Więcej o otwarciu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia >>>

Nie można było chyba wyobrazić sobie lepszej inauguracji nowej instytucji NOSPR niż październikowy koncert Filharmoników Wiedeńskich, od lat będących w czołówce najwybitniejszych symfoników świata. Tym razem zespół zagra pod batutą Petera Schneidera, urodzonego w 1939 roku dyrygenta i kompozytora, który swoją działalność poświęcił przede wszystkim twórczości operowej. W swojej karierze pracował z zespołami orkiestrowymi Salzburga, Bremen czy Mannheim, odnotowując w 1995 roku debiut z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W sposób szczególny ceni muzykę Ryszarda Wagnera, od ponad trzydziestu lat kierując przedstawieniami jego dzieł  na deskach legendarnego Bayreuth.

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

Partię solową w Pieśniach biblijnych Dvořáka wykona Dagmar Pecková. Po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego w Pradze, jej wokalna kariera rozwinęła się błyskawicznie – po angażu w drezdeńskiej Semperoper w krótkim czasie stała się solistką Berlin Staatsoper, odnosząc sukcesy na całym świecie. Pecková nie zapomina jednak o współpracy ze swoimi rodakami, pozostając w kontakcie z Czeską Filharmonią, z którą występowała podczas azjatyckiego tournee pod dyrekcją Jiříego Bělohlávka (Bělohlávek i Czescy Filharmonicy wystąpią w NOSPR podczas 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena). Pecková swobodnie porusza się w różnorodnym repertuarze, od Mozarta (rolą Cherubina debiutowała w słynnej londyńskiej Covent Garden) po wokalną twórczość Mahlera i Berio. Nie obca jest jej również interpretacja muzyki najnowszej – brała udział w premierowym wykonaniu doskonale przyjętej  przez krytykę opery L'amour de loin  fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho podczas Festiwalu w Salzburgu. W uznaniu dla swego talentu i zasług na polu rozwoju wokalistyki mezzosopranistka doczekała się własnej asteroidy – 18460 Pecková, odkrytej w 1995 roku.

Agnieszka Nowok

Na piątkową transmisję z Katowic zapraszają do "Filharmonii Dwójki" Małgorzata Pęcińska i Marcin Majchrowski.

A w przerwie Piotr Wojciechowski porozmawia z Peterem Schneiderem.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska o nowej siedzibie NOSPR: oszlifowana bryła antracytu w szkatule wspominającej Nikiszowiec >>>

Program:

Krzysztof Penderecki Adagietto z Raju utraconego
Antonín Dvořák Pieśni biblijne op. 99
Josef Suk Symfonia Asrael op. 27
Wyk. Wiener Philharmoniker, dyr. Peter Schneider; Dagmar Pecková - mezzosopran

3 października (piątek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

***

Wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert ocenia nową siedzibę NOSPR >>>

W "Filharmonii Dwójki" transmitować będziemy także kolejne koncerty Festiwalu Otwarcia:

- 4 października ci sami Wiedeńscy Filharmonicy przedstawią się jako mistrzowie kameralistyki;

- 5 października dzieła Pawła Szymańskiego i Leszka Możdżera zaprezentują Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR oraz słynny jazowy pianista.

materiały promocyjne/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń