Muzyka Beskidu Śląskiego na Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 14:00
14 maja na "Nowej Tradycji" wystąpili wybitni tradycyjni muzycy z Beskidu Śląskiego. Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego z drugiego dnia festiwalu.
Audio
  • Piotr Dahlig o muzyce Beskidu Śląskiego (Poranek Dwójki)
Sipłaczka, Jak Kaczmarczyk, Zbigniew Wałach, Jan Juroszek. Bohaterowie koncertu Muzyka Źródeł z Beskidu Śląskiego
Sipłaczka, Jak Kaczmarczyk, Zbigniew Wałach, Jan Juroszek. Bohaterowie koncertu "Muzyka Źródeł" z Beskidu ŚląskiegoFoto: Jacek Komut / materiały prasowe

Muzyka Beskidu Śląskiego jest głęboko powiązana z kulturą pasterką. Charakterystyczne dla niej jest bogactwo archaicznych instrumentów dętych, jak różnego rodzaju piszczałki i fujarki pasterskie oraz wielkie trombity. Z praktyki gry na tych instrumentach bierze się charakterystyczna dla regionu skala "wałaska". Nietypowy był też skład kapeli, w której grali najczęściej skrzypek, dudziarz (gajdziarz) i solista-wokalista.

Niezrównanym mistrzem, a raczej magiem tradycyjnych instrumentów pasterskich pozostaje od dekad Józef Broda. To nie tylko multiinstrumentalista, zdolny wydobyć poetyckie dźwięki z najprostszych instrumentów dętych, lecz także zasłużony pedagog, twórca teatru obrzędowego oraz gawędziarz i ludowy filozof.

Brzmienie tradycyjnej kapeli góralskiej przybliży na koncercie "Muzyka Źródeł" znakomity duet Jan Kaczmarzyk (śpiew, skrzypce) - Zbigniew Wałach (śpiew, skrzypce, gajdy). Ten ostatni to żywa legenda Beskid, założyciel i – od ponad trzydziestu już lat – lider kapeli Wałasi, z którą koncertował w wielu krajach Europy, a także w Indiach, Nepalu, na Cejlonie i w Maroko. Jej skład współtworzy uczeń Zbigniewa Wałacha - Jan Kaczmarczyk.

''

Obaj muzycy wystąpią także z zespołem Sipłaczka prezentującym muzykę ludową Trójwsi Beskidzkiej, a więc Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Od początku istnienia jego trzon stanowią pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, wspomagani przez znakomitych instrumentalistów. Na koncercie w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego towarzyszyć im będą także Józef Broda, Janek Wałach oraz młode pokolenie muzykantów: Kacper Legierski i Łukasz Kukuczka.

Warszawska publiczność posłucha także męskiej grupy kolędniczej Wańcy , która od wielu lat kolęduje w dzień św. Szczepana po wiślańskich dolinach. Nazwa zespołu wywodzi się od wiślańskiego przysiółka "Do Wańka", z którego pochodzi większość artystów. Głównym ich celem stało się śpiewanie tradycyjnych kolęd wiślańskich, ale z równie wielkim zaangażowaniem wykonują góralskie pieśniczki.

Wykonawcy:

Józef Broda – instrumenty pasterskie
Zbigniew Wałach – śpiew, skrzypce, instrumenty pasterskie
Jan Kaczmarzyk – śpiew, skrzypce, gajdy beskidzkie (Istebna)
Jan Wałach – śpiew, skrzypce (Istebna)
Elżbieta Legierska-Niewiadomska – śpiew (Koniaków)
Katarzyna Rucka-Ryś – śpiew (Jaworzynka)
Elżbieta Polok – śpiew (Istebna)
Aneta Legierska – śpiew (Koniaków)
Barbara Juroszek – śpiew (Jaworzynka)
Beata Kajzar – śpiew (Koniaków)
Jan Juroszek – śpiew (Jaworzynka

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzą: Kuba Borysiak i Anna Szewczuk

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 19.00

mm/bch

Czytaj także

Józef Broda: ważne jest to, co do nas wraca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Niezwykła rozmowa z Józefem Brodą, który już w czwartek 14 maja wystąpi w koncercie "Muzyka Źródeł" otwierającym festiwal "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja. Muzyka z Beskidu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 11:00
- Piękny region, wspaniała gwara i stroje, cudowni ludzie, krajobraz oraz muzyka - zachwalała Anna Szewczuk Beskid Śląski. Tradycyjni muzycy z tego regionu otworzą w czwartek 14 maja muzyczną część "Nowej Tradycji".
rozwiń zwiń