Rytmy ciała według Richarda Reeda Parry'ego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:00
"Music for Heart and Breath" to tytuł kompozycji członka zespołu Arcade Fire, która we wtorek zabrzmi na Sacrum Profanum. Transmisja w Dwójce!
Czy muzykę i rytmy ludzkiego ciała można pogodzić?  Richard Reed Parry przekonuje, że tak.
Czy muzykę i rytmy ludzkiego ciała można pogodzić? Richard Reed Parry przekonuje, że tak.Foto: pixabay/domena publiczna

Rudowłosy erudyta i multiinstrumentalista Richard Reed Parry występował przed niezliczonymi tłumami widzów i sprzedał miliony płyt na całym świecie jako członek imponującej niewyczerpaną inwencją indierockowej grupy Arcade Fire. Jednak nie jest to jedyne oblicze tego niekonwencjonalnego artysty – jego działalność muzyczna jest tyleż różnorodna, co zaskakująca i niepowtarzalna.

Latem 2014 roku, wykorzystując przerwę pomiędzy ostatnimi trasami koncertowymi Arcade Fire, Parry nagrał debiutancki album solowy. Przygotowywana powoli i starannie przez kilka lat płyta "Music for Heart and Breath" to znakomity, nowatorski zestaw współczesnych neoklasycznych utworów, w których każda nuta jest zsynchronizowana z rytmami pracy serca i rytmami oddechu wykonawców, a każdy muzyk gra we własnym tempie, słuchając swojego pulsu za pomocą stetoskopu. Na płycie wyprodukowanej przez Bryce’a Dessnera – bliskiego przyjaciela i współpracownika Parry’ego, na co dzień gitarzystę The National – pojawiają się gościnnie Kronos Quartet, Nico Muhly, yMusic Ensemble i sam Dessner. Te unikalne, olśniewające utwory - niekiedy delikatne, intymne lub radosne, a czasem ponure – to owoc przekonania Parry’ego, że muzyka i natura – w tym przypadku ciało ludzkie – dadzą się ze sobą pogodzić.

Program:

Richard Reed Parry Music for Heart and Breath

Wyk. Richard Reed Parry - kontrabas, fortepian, Bryce Dessner - gitara, Aaron Dessner - gitara, Ayumi Paul - skrzypce, Thora Sveinsdóttir - altówka, Tilman Kanitz - wiolonczela, Romain Bly - trąbka, Aussias Garrigos Morant - klarnet, Lina Andonovska - flet

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy we wtorek (15.09) w godz. 19.30-21.30. Program poprowadzi Przemysław Psikuta.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sacrum Profanum" 2015 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:00
W niedzielę 13 września w Krakowie rusza 13. odsłona "Sacrum Profanum". Program 2 Polskiego Radia, patron festiwalu, zaprasza na transmisje koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie sceny alternatywnej. Rusza "Sacrum Profanum"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 19:00
W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na rozpoczynający się 13 września w Krakowie jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Europy.
rozwiń zwiń