Soyoung Yoon: Konkurs Wieniawskiego dał mi wiele

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 14:00
- Po zwycięstwie w 2011 roku zaczęłam dużo podróżować i koncertować, zostałam koncertmistrzynią Orkiestry Symfonicznej w Bazylei - mówiła o swoich dokonaniach po Konkursie im. Henryka Wieniawskiego koreańska skrzypaczka.
Audio
  • Soyoung Yoon o swoich dokonaniach po zwycięstwie w Konkursie Wieniawskiego w 2011 roku (Filharmonia Dwójki)
Soyong Yoon na scenie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2011 r.
Soyong Yoon na scenie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2011 r.Foto: RR Studio/dzięki uprzejmości Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego

zobacz więcej
Konkurs Wieniawski 1200.jpg
Konkurs Wieniawskiego na antenie Dwójki

Soyoung Yoon podkreślała w rozmowie z Krzysztofem Dziubą, że uczestników tegoroczonych zmagań czekają trudne dwa tygodnie, ale sukces w tych zawodach wart jest ogromnych stresów i wysiłku.

Skrzypaczka uświetniła inagurację XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego koncertem z orkiestrą Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

***

Soyoung Yoon rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat pięciu i szybko stała się gwiazdą w swojej ojczyźnie, Korei Południowej. Jest laureatką licznych krajowych i międzynarodowych konkursów, a swoją pierwszą ważną nagrodę zdobyła na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Yehudi Menuhina w 2002 roku, gdzie jury przyznało jej pierwsze miejsce.

Artystka uczyła się u wybitnych pedagogów, wśród których znaleźli się: Shlomo Mintz, Ida Haendel, Donald Weilerstein i Victor Danchenko. Po ukończeniu Yewon Middle School for Arts i Seoul Arts High School w Korei rozpoczęła naukę w Korean National University of the Arts, ucząc się pod okiem profesora Nam-yum Kim. Następnie ukończyła Hochschule für Musik w Kolonii i Univeristy of Arts w Zurychu w klasie profesora Zakhara Brona.

Gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z 1773 roku.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Soyoung Yoon (skrzypaczka)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 20.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

materiały organizatora/bch

Czytaj także

Pamiętne chwile Konkursu im. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 11:25
W audycji rozmawialiśmy o najciekawszych wydarzeniach z 80-letniej historii jednego z najważniejszych światowych konkursów skrzypcowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypcowe trendy. Relacja z konkursu lutniczego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:00
- Szkoły narodowe to sprawa czasów minionych. Dziś lutnictwo jest tak zunifikowane, że trudno zidentyfikować pochodzenie instrumentu - mówił w Dwójce Wojciech Łukasz, juror Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń