REKLAMA

"Nowa Tradycja": laureaci konkursu i Trio Chemirani

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 18:27
Na finałowym koncercie "Nowej Tradycji" wystąpi m.in. duet Grochocki_Odorowicz ze Zgierza oraz perkusyjne trio z Iranu. Zapraszamy do słuchania i oglądania na żywo!
Trio Chemirani z Iranu
Trio Chemirani z IranuFoto: Thomas Dorn

NT grochocki odorowicz.JPG
Grochocki_Odorowicz zwycięzcami konkursu "Nowa Tradycja" 2017

Zespół Grochocki_Odorowicz tworzą muzycy Paweł Grochocki (śpiew, instrumenty perkusyjne) i Paweł Odorowicz (altówka, komputer), rodowici lubelacy, którzy poznali się w Szczecinie podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Obaj w swoich kategoriach: śpiewak solista i instrumentalista solista zdobyli drugie miejsca, co uznali za wystarczający przyczynek do podjęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowymi. Obaj mają swoje za uszami, ale opowiadają o tym muzyką, a nie słowami.

Gwiazdą wieczoru będzie rodzinne trio Chemiranich - jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zespołów perkusyjnych na świecie. Tworzą go Djamchid Chemirani oraz jego dwaj synowie i uczniowie – Keyvan i Bijan. Podstawą brzmienia tej niezwykłej grupy jest zarb lub tombak – bęben używany w klasycznej muzyce perskiej, traktowany jako instrument perkusyjny oraz melodyczny. Zarb ma kształt kielicha, jego korpus wykonuje się z drewna morwowego lub z orzecha włoskiego, zaś membranę – z koziej, wielbłądziej lub owczej skóry.

Djamchid Chemirani uczył się gry u legendarnego irańskiego mistrza Hosseina Tehraniego, który nadał zarbowi rangę nie tylko instrumentu akompaniującego, ale i solowego. Tradycyjna edukacja muzyczna na Bliskim Wschodzie bazuje na relacji mistrz-uczeń i dokładnym kopiowaniu wskazówek nauczyciela. W taki również sposób senior rodu Chemiranich od lat 80. uczył gry na zarbie, perskiego repertuaru radif oraz kultury sufickiej swoich synów, z którymi począwszy od 2. połowy lat 90. zaczął występować jako Trio Chemirani. Keyvan i Bijan rozszerzyli ponadto instrumentarium zespołu o inne bliskowschodnie bębny, takie jak daf, bendir czy udu.

Muzyka Tria Chemirani to przede wszystkim dialog instrumentów perkusyjnych, wykorzystujący rytmy mające nawet kilkaset lat. To zarówno głębokie i transowe brzmienia unisono, jak i skomplikowane polirytmiczne układy, pokazujące szerokie możliwości techniczne i melodyczne zarbu. Artyści podkreślają, iż duża część ich twórczości bierze się z improwizacji oraz z prostej przyjemności płynącej z grania i przebywania razem.

W swojej karierze Trio Chemirani wydało pięć albumów: "Trio de Zarb" (1999), "Qalam Kar" (2003), "Tchechmeh" (2004), "Trio Chemirani Invite" (2011) oraz "Dawâr" (2015). Wielokrotnie również nagrywali płyty z innymi znakomitymi artystami, takimi jak Alireza Ghorbani, Ross Daly, Balake Sissoko, Stelios Petrakis, Renaud Garcia-Fons, Omar Sosa, Sokratis Sinopoulos.

W koncercie wieńczącym 20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” jako gość specjalny weźmie udział również Maryam Chemirani, znakomita śpiewaczka, siostra Bijana i Keyvana.


f

Koncertu można na żywo słuchać na antenie oraz oglądać na stronie Dwójki i stronie festiwalu "Nowa Tradycja".

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" w niedzielę (14.05) w godz. 19.00-22.00 zapraszają Piotr Kędziorek i Kuba Borysiak.

mc/kul

Czytaj także

"Konkurs jest racją bytu festiwalu »Nowa Tradycja«"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 11:00
– Bez konkursu festiwalu by nie było, bo on został wymyślony właśnie z powodu konkursu – mówił Piotr Kędziorek, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej, opowiadając o rozpoczynającym się 20. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kożuch. "W kujawiakach aż kipi od emocji"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:28
- Z kujawiakami jest jak ze sprężonym powietrzem, ta muzyka aż się gotuje w środku - powiedział Marcin Lorenc, członek kapeli Kożuch, która w zeszłym roku - jeszcze pod nazwą Gęsty Kożuch Kurzu - otrzymała Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bester Quartet. Z "Nowej Tradycji" w świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:00
– Wygrana w konkursie "Nowa Tradycja" w 2000 r. była spełnieniem marzeń całego zespołu – mówił akordeonista Jarosław Bester, założyciel Bester Quartet, dawnym The Cracow Klezmer Band.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carla Pires: znalazłam własną drogę do fado

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 11:00
- Już od mojej pierwszej płyty szukałam swoich dróg, bo już wtedy czułam, że nie tylko fado tradycyjne jest tym, co na mnie wpływa - mówiła jedna z najbardziej znanych artystek portugalskich, która 13 maja wystąpi w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń