"Polskie Radio jest w czołówce europejskiej wymiany muzycznej"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 14:00
- Jesteśmy wśród państw, które nie tylko dają najwięcej koncertów w ramach Euroradia, ale też najwięcej biorą - podkreślił wicedyrektor Dwójki, który wziął udział w koncercie z okazji 50-lecia wymiany muzycznej Europejskiej Unii Nadawców
Audio
  • Jacek Hawryluk o koncercie z okazji 50-lecia wymiany koncertowej Euroradia (Filharmonia Dwójki)
  • Pascale Labrie o sytuacji radiofonii publicznej w Europie. Rozmawiała Hanna Szczęśniak (Filharmonia Dwójki)
  • Graham Dixon o perspektywach dla Euroradia. Rozmawiał Adam Suprynowicz (Filharmonia Dwójki)
Jacek Hawryluk
Jacek HawrylukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

radio 1200.jpg
Pascale Labrie: muzyka jest podstawą istnienia radia publicznego

Specjalny koncert miał miejsce 27 listopada w Londynie. Występ w Sali św. Łukasza poprzedziło nieformalne spotkanie szefów europejskich radiofonii. Jacek Hawryluk opowiadał, jak wielki postęp nastąpił od momentu zawarcia umowy o wymianie koncertowej w Europie. - W pierwszym sezonie w 1967 roku mieliśmy jedynie siedem koncertów, które były transmitowane w ramach tej wymiany, dzisiaj jest ich trzy tysiące.

Wiceszef Dwójki dodał, że Polskie Radio, które dołączyło do projektu Euroradia w roku 1993, ma dziś silną pozycję wśród europejskich nadawców publicznych. - Naszą siłą w ostatnich latach jest oferta koncertów z letnich festiwali. Na stałe w europejskich radiofoniach zaistniały transmisje z takich wydarzeń jak Chopin i jego Europa, Wratislavia Cantans, czy festiwal w Dusznikach-Zdroju.

Co ciekawe, zdaniem części uczestników spotkania EBU wymiana koncertowa przekroczyła masę krytyczną i oferta transmisji oraz retransmisji z wydarzeń powinna podlegać większej selekcji. Jacek Hawryluk zwrócił także na zagrożenie dla nadawców publicznych płynące z działań podejmowanych przez czołowe orkiestry i opery świata.

W audycji rozmawialiśmy także z Grahamem Dixonem, szefem sekcji radiowej EBU, oraz Pascale Labrie, szefową sekcji muzycznej Europejskiej Unii Nadawców.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Jacek Hawryluk (wicedyrektor Dwójki)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 21.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Szefowa EBU: Polskie Radio to lider zmian w europejskiej radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 19:35
- Udało wam się zrobić bardzo dużo w bardzo krótkim czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój radiofonii cyfrowej - mówi Ingrid Deltenre, dyrektor generalna Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowska ścieżka Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 14:05
W audycji "Chopin osobisty" spotkaliśmy się z naszą wybitną pianistką - Ewą Pobłocką, która 21 listopada wystąpi z urodzinowym recitalem w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka jest podstawą istnienia radia publicznego"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:18
- 45 procent wszystkiego, co emitują radiofonie publiczne w Europie, to muzyka. Wiadomości i publicystyka to tylko 19 procent nadawanych treści - opowiadała w Dwójce Pascale Labrie, szefowa sekcji muzycznej Europejskiej Unii Nadawców.
rozwiń zwiń