REKLAMA

Graham Dixon: radio w naszych czasach się odnawia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:56
- Audycje radiowe wciąż są słuchane w Europie średnio przez 2,5 godziny dziennie, zostawiając daleko w tyle serwisy stremingowe - mówił w Dwójce szef sekcji radiowej Europejskiej Unii Nadawców.
Audio
  • Graham Dixon o perspektywach dla Euroradia. Rozmawiał Adam Suprynowicz (Filharmonia Dwójki)
  • Jacek Hawryluk o koncercie z okazji 50-lecia wymiany koncertowej Euroradia (Filharmonia Dwójki)
  • Pascale Labrie o sytuacji radiofonii publicznej w Europie. Rozmawiała Hanna Szczęśniak (Filharmonia Dwójki)
Dzieci należą do najbardziej wymagających radiowych słuchaczy
Dzieci należą do najbardziej wymagających radiowych słuchaczyFoto: Glow Images/East News

radio 1200.jpg
Pascale Labrie: muzyka jest podstawą istnienia radia publicznego

Graham Dixon podkreślił, że radio od serwisów streamingowych odróżnia wyczucie miejsca, lokalność, ale też wyczucie czasu, gdyż audycje są często nadawane na żywo. Kluczową przewagą radia wydaje się jednak jego rola w budowaniu wspólnoty. - Wiemy, że są inni słuchacze, którzy razem z nami słuchają danego programu. To poczucie jest niezwykle ważne w społeczeństwach, w których jest wielu ludzi samotnych i izolowanych. Żadne serwisy streamingowe tego nie zastąpią - mówił Dixon.

Okazją do rozmowy z szefem sekcji radiowej EBU był jubileusz 50-lecia wymiany koncertowej w ramach unii europejskich nadawców publicznych. Graham Dixon wspominał trudności techniczne związane z przekazywaniem materiałów w pierwszych dekadach Euroradia. - Pamiętam, że w BBC myśleliśmy kiedyś, że nigdy nie będziemy w stanie wysłać w świat całego sezonu Promsów. Ileż to taśm musielibyśmy zanieść na pocztę!


Jacek Hawryluk 1200.JPG
"Polskie Radio jest w czołówce europejskiej wymiany muzycznej"

Graham Dixon opowiadał też w Dwójce o współpracy z organizacjami medialnymi spoza Europy. Podkreślił ponadto, że wobec ogromu produkcji koncertowych coraz ważniejsze od ilości staje się jakość oferty ("sugerujemy nadawcom, by się zastanowili, czy ich oferta faktycznie oddaje to, co najlepsze w życiu kulturalnym ich kraju").

W audycji rozmawialiśmy także z wicedyrektorem Dwójki Jackiem Hawrylukiem oraz Pascale Labrie, szefową sekcji muzycznej Europejskiej Unii Nadawców.

***

Rozmawiał: Adam Suprynowicz

Gość: Graham Dixon (szef sekcji radiowej Europejskiej Unii Nadawców)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 21.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Szefowa EBU: Polskie Radio to lider zmian w europejskiej radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 19:35
- Udało wam się zrobić bardzo dużo w bardzo krótkim czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój radiofonii cyfrowej - mówi Ingrid Deltenre, dyrektor generalna Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowska ścieżka Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 14:05
W audycji "Chopin osobisty" spotkaliśmy się z naszą wybitną pianistką - Ewą Pobłocką, która 21 listopada wystąpi z urodzinowym recitalem w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka jest podstawą istnienia radia publicznego"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:18
- 45 procent wszystkiego, co emitują radiofonie publiczne w Europie, to muzyka. Wiadomości i publicystyka to tylko 19 procent nadawanych treści - opowiadała w Dwójce Pascale Labrie, szefowa sekcji muzycznej Europejskiej Unii Nadawców.
rozwiń zwiń