International Classical Music Awards. "NOSPR zapracowała na to wyróżnienie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 12:00
6 kwietnia odbyła się w Katowicach - transmitowana przez radiową Dwójkę - gala International Classical Music Awards. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z trzema laureatami tego prestiżowego muzycznego wyróżnienia.
Audio
  • Z Szymonem Nehringiem rozmawia Milena Gąsienica (Filharmonia Dwójki)
  • Z Łukaszem Borowiczem rozmawia Monika Zając (Filharmonia Dwójki)
  • Z Alexandrem Liebreichem rozmawia Milena Gąsienica (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z Remy'm Franckiem o International Classical Music Award (Wybieram Dwójkę)
Siedziba NOSPR w Katowicach
Siedziba NOSPR w KatowicachFoto: Shutterstock/ Wojciech Dziadosz

biron_nehring_pap_1200.jpg
Avner Biron: mówimy z Nehringiem tym samym muzycznym językiem

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia była nie tylko gospodarzem tegorocznej gali ICMA, lecz także jednym z laureatów tej nagrody. Orkiestra otrzymała nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia.

- Przez ostatnie lata Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia rzeczywiście zapracowała na to wyróżnienie, wykonali naprawdę świetną robotę. Mam na myśli nie tylko kwestię oczywistą, czyli działalność muzyczną: wspaniałe koncerty, otwarcie muzyków na ogromne ilości nowego repertuaru i różne style oraz niekonwencjonalność wykonawczą. NOSPR rozwinął się także jako instytucja - w końcu doczekaliśmy się nowej siedziby - podkreślał w Dwójce Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR.

W nagraniu również m.in. o "Requiem" Tigrana Mansuriana w wykonaniu NOSPR (album został nominowany do tegorocznych nagród Grammy).

Zapraszamy także do wysłuchania rozmów z Łukaszem Borowiczem (wraz z kierowanymi przez niego zespołami Filharmonii Poznańskiej oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej zdobył wyróżnienie za płytę z oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego) oraz Szymonem Nehringiem (zdobywcą tytułu Wybitny Młody Artysta Polski).


Gala International Classical Music Awards 2018. Pianista Szymon Nehring otrzymuje tytuł Wybitny Młody Artysta Polski. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Gala International Classical Music Awards 2018. Pianista Szymon Nehring otrzymuje tytuł Wybitny Młody Artysta Polski. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

***

International Classical Music Awards, przyznawane od roku 2010, są następcą MIDEM Classical Awards. W skład jury ICMA wchodzą krytycy muzyczni z 14 krajów, reprezentujący 17 różnych czasopism muzycznych – zarówno wydawanych drukiem, jak i elektronicznych – oraz stacji radiowych: Andante (Turcja), Crescendo (Belgia), Das Orchester (Niemcy), Gramofon (Węgry), HRT Hrvatska radiotelevizija (Chorwacja), IMZ (Austria), Muzykalnaja Żizń (Rosja), MDR-Figaro (Niemcy), Musica (Włochy), Musik & Theater (Szwajcaria), Orpheus Radio (Rosja), Opera (Wielka Brytania), Pizzicato (Luksemburg), Radio 100,7 (Luksemburg), ResMusica (Francja), Rondo Classic (Finlandia) i Scherzo (Hiszpania).

Wydarzenie to połączy wybitnych laureatów nagród i przedstawicieli międzynarodowego przemysłu muzycznego w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na kulturalnej mapie Europy.


Statuetki nagród ICMA. Fot. PAP/Andrzej Grygiel Statuetki nagród ICMA. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

***

Przygotowały: Milena Gąsienica i Monika Zając

Goście: Alexander Liebreich, Łukasz BorowiczSzymon Nehring

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

materiały prasowe/jp

Czytaj także

Jaroussky. Między kastratami a francuską pieśnią

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 17:24
– Uważam, że kontratenor nie jest skazany tylko na repertuar dla kastratów. Moim zdaniem śpiewak dysponujący tym głosem może rozszerzać swój repertuar zgodnie z upodobaniami – mówił Philippe Jaroussky w przerwie koncertu w siedzibie NOSPR w Katowicach.
rozwiń zwiń