Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
Audio
  • Alexander Liebreich o swoim pożegnalnym sezonie w NOSPR (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)
Aleksander Liebreich podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Dla Alexandera Liebreicha rozpoczął się pożegnalny sezon w roli pierwszego dyrygenta i szefa artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Niemiecki twórca podkreślił, że wiodącym tematem przez najbliższe miesiące będzie sytuacja kobiet we współczesnym świecie. - Najważniejszymi punktami sezonu są dla mnie "Król Edyp" Igora Strawińskiego i "Joanna d'Arc na stosie" Arthura Honeggera, utwory szczególnie dotykające tych zagadnień.

Z wątkiem równości płci wiązała się będzie światowa premiera utworu Roksany Panufnik, córki Andrzeja Panufnika oraz występ skrzypaczki Viviane Hagner, która wykona kompozycję koreańskiej kompozytorki Unsuk Chin. - Wszystko to wpisuje się w toczącą się debatę na temat kobiet m.in. związaną z akcją "me too". We współczesnym świecie kultury maczyzmu i patriarchatu, kobieca natura zasługuje na wyjątkowe podkreślenie, bo to ona spaja tak bardzo różniące się od siebie kultury.

Alexander Liebreich pokusił też w rozmowie o małe podsumowanie lat spędzonych w Katowicach. Dyrygent mówił o swoich pomysłach na uczynienie NOSPR orkiestrą funkcjonującą w światowym obiegu, ale też swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem tak dużego zespołu.

***

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Goście: Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liebreich: to jedyna symfonia Beethovena poświęcona przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:24
- Symfonia "Pastoralna" sama w sobie jest hołdem złożonym Ziemi. Wszystkie pozostałe skupiają się na ludzkich potrzebach i życzeniach - opowiadał w Dwójce Alexander Liebreich, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia na festiwalu Katowice Kultura Natura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń