Maria Piotrowska-Bogalecka: gonimy metę, która nam ucieka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:53
- Chór jest tworem, który ciągle się zmienia, praca nad barwą, nad brzmieniem, balansem i proporcjami to proces, który nie ma końca - mówiła w Dwójce szefowa Chóru Polskiego Radia.
Audio
  • Maria Piotrowska-Bogalecka, Agnieszka Budzińska-Bennett, Magdalena Warejko o działalności Chóru Polskiego Radia (Filharmonia Dwójki)
Chór Polskiego Radia, w centrum dyrygentka Maria Piotrowska-Bogalecka
Chór Polskiego Radia, w centrum dyrygentka Maria Piotrowska-BogaleckaFoto: materiały promocyjne

Mikołaj Gomółka 1200.jpg
Premiera płyty Chóru Polskiego Radia z psalmami Gomółki

Chór Polskiego Radia świętuje 70. rocznicę działalności. Maria Piotrowska-Bogalecka opowiadała, że zespół ten od lat charakteryzuje niezwykła elastyczność repertuarowa rozpięta między muzyką dawną i współczesną. - Specjalizacja gatunkowa to prostsze rozwiązanie, ale my nie chcemy się ograniczać np. tylko do kultywowania i upowszechniania polskiej kultury z minionych wieków. Wykonywanie dzieł współczesnych również traktujemy jako swoją misję.

W audycji dyrygentka opowiadała o związkach chóru z twórczością Krzysztofa Pendereckiego, ale też o wielkim, rozpisanym na pięć podwójnych wydawnictw projekcie nagrania 150 psalmów Mikołaja Gomółki, realizowanym pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett.

Premierę pierwszego w tej serii albumu "Melodie na Psałterz Polski" zaplanowano na 26 października.

W audycji rozmawialiśmy także z Agnieszką Budzińską-Bennett oraz dyrektor organizacyjną Chóru Polskiego Radia Magdaleną Warejko.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Maria Piotrowska-Bogalecka (dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia), Agnieszka Budzińska-Bennett (muzykolożka, wokalistka), Magdalena Warejko (dyrektor organizacyjna Chóru Polskiego Radia)

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 19.10

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

bch/pg

Czytaj także

"Adam Didur osiągnął wszystko, co mógł osiągnąć śpiewak"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 08:00
- Przeszedł do historii jako jeden z największych artystów w dziejach sztuki śpiewaczej. A startował z całkowitych dołów społecznych, bo urodził się jako nieślubny syn córki leśniczego w Woli Sękowej k. Sanoka. Dopiero później jego matka poślubiła miejscowego nauczyciela Antoniego Didura i ten go usynowił - mówił w Dwójce Józef Kański, muzykolog i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Nehring: zapomnijcie, że to jest konkurs

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:13
- Trzeba grać dla publiczności, która jest w sali, ostatecznie chodzi o to, żeby mieć przyjemność z dzielenia się muzyką - radził uczestnikom Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Szymon Nehring.
rozwiń zwiń