Auksodrone. "Penderecki 2.0. Skalpel"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 11:43
W audycji przeniesiemy się do Mediateki w Tychach, gdzie odbywa się festiwal Auksodrone. Hołd Krzysztofowi Pendereckiemu złożą Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli duet Skalpel. 
Skalpel
SkalpelFoto: Bartosz Hołoszkiewicz/materiały prom.

Zabłysnęli na początku tego stulecia, dowodząc swoją muzyką, że próżna jest rozmowa o przyszłości bez znajomości przeszłości. Marcin Cichy i Igor Pudło odkurzali więc stare płyty z polskim jazzem – dziś kultowym, wtedy na krótko zapomnianym – tnąc tamte dźwięki, mieszając, klejąc, łącząc w nowe całości i doprawiając elektroniką. Ale twórczy recycling nie był ich jedynym pomysłem na muzykę, na każdym albumie "wymyślali się" na nowo, poszerzając granice dźwiękowych poszukiwań.

Tym razem przygotują specjalne sety oparte na muzyce Pendereckiego, a z gospodarzami festiwalu - AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy - spotkają się we wspólnym wykonaniu Kanonu na 52 instrumenty smyczkowe i taśmę magnetofonową (1962). Orkiestra pod dyrekcją Marka Mosia zaprezentuje również Emanacje na dwie orkiestry smyczkowe (1958–1959).

"Penderecki 2.0. Skalpel" - Festiwal Auksodrone (Tychy, Mediateka, Sala koncertowa) transmisja od godz. 22.00

***

Na AUKSODRONE zaczniemy zapraszając Państwa na cykl PENDERECKI 2.0, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane dzieła Mistrza. W nieortodoksyjny sposób skonfrontują się z nimi muzycy orkiestry AUKSO oraz goście. Kto, jeśli nie Penderecki, zasługuje na odważne, nowe, eksperymentalne odczytania? 

Współorganizatorami AUKSODRONE są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" w niedzielę (8.11) w godz. 22.00-23.00 zapraszali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auksodrone 2020. Jedna orkiestra, trzy dni, dziewięć koncertów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:26
- Tradycyjnie podzieliliśmy program na trzy pasma, realizowane każdego dnia. To chyba jedyny festiwal w Polsce, gdzie orkiestra, w tym przypadku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, w ciągu trzech dni gra dziewięć znakomitych koncertów - mówił w "Poranku Dwójki" Filip Berkowicz, kurator festiwalu Auksodrone 2020.
rozwiń zwiń