Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
- To miejsce o wyjątkowej atmosferze. Sama architektura całego placu otoczonego budynkami dydaktycznymi, szkołami muzycznymi, Akademią Teatralną tworzy ciekawą przestrzeń dla działalności młodych artystów - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, absolwent ZPSM Nr 1 w Warszawie, znaną powszechnie jako "Miodowa".
Audio
  • Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy (Dwójka na miejscu)
Uczniowie ZPSM Nr 1 w Warszawie, znanej powszechnie jako Miodowa
Uczniowie ZPSM Nr 1 w Warszawie, znanej powszechnie jako "Miodowa"Foto: PR2

Album zdjęcia 1200.jpg
Album znaleziony w 1944. Szukamy krewnych osób ze zdjęć

Program 2 Polskiego Radia również w jesiennej ramówce kontynuuje letnią akcję "Dwójka na miejscu". W ramach tego cyklu odwiedziliśmy legendarny Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, którego historia sięga XIX wieku.

W 2020 roku placówka ta zmieni swoją lokalizację. Z okolic Starego Miasta przeniesie się do nowej siedziby na Mokotowie. Chcemy zapisać w pamięci wyjątkową aurę tej szkoły, której absolwenci występują na scenach całego świata. O fenomenie "Miodowej" opowiedzieli m.in. – Zdzisław Piernik, Krzysztof Chorzelski, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Beata Popis czy Karol Radziwonowicz.  Historię placówki przedstawiła  – Magdalena Radziejowska. Dowiedzieliśmy się też, jaka przyszłość czeka młodych adeptów muzyki – o nowej siedzibie opowiedziała dyrektor ZPSM nr 1 Iwona Waga-Parafiniak  oraz przedstawiciel pracowni architektonicznej "Konior Studio" - Dominik Koroś.

Ale Miodowa to nie tylko szkoła muzyczna, to też, a niedługo tylko – Akademia Teatralna. Plany uczelni względem odzyskanych budynków przedstawiła Beata Szczucińska. Zajrzeliśmy również do Teatru Collegium Nobilium, gdzie odbyła się premiera spektaklu "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" w reżyserii Anny Dudy-Gracz. O nim opowiedzieli studenci Akademii Teatralnej.

Wspomnieliśmy też o słynnej kawiarni "Marcinek", w której bywali i bywają zarówno uczniowie szkoły muzycznej jak i Akademii Teatralnej.

W programie wysłuchaliśmy ponadto koncertów uczniowskiego zespołu jazzowego pod kierunkiem Stanisława Pańty oraz Szkolnej Orkiestry Dętej. 

A tak zapraszaliśmy na audycję przy ulicy Miodowej:

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili:  Andrzej Sułek i Paweł Siwek

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

"Ostatnie lato ’39". Wyjątkowe chwile letniej akcji Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:06
- Audycja kojarzy mi się przede wszystkim z miejscami, w których brałem udział w jej realizacji. Jednym z nich jest Krynica Zdrój, przepiękne uzdrowisko stworzone wręcz do tego, by pokazać słuchaczom Dwójkę jako program prowadzący nas nie tylko do sal koncertowych. Była okazją do niezwykle ciekawych spotkań ze słuchaczami - powiedział Andrzej Sułek, szef redakcji muzycznej Dwójki, jeden z licznego grona dziennikarzy przygotowujących i prowadzących audycję "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Adam Zieleniecki: cieszymy się, że mogliśmy zachęcić do prozy Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:36
- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
rozwiń zwiń