REKLAMA

Lawrence Foster: Mendelssohn uwielbiał Szkocję

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 21:00
- Z miłości Mendelssohna do Szkocji narodziła się uwertura "Hebrydy" oraz kilka utworów kameralnych. Szkocja inspirowała także innych kompozytorów - na przykład Schuberta i Beethovena. W tym kraju musi być coś naprawdę wyjątkowego - mówił w rozmowie w Dwójce maestro Lawrence Foster.
Lawrence Foster
Lawrence FosterFoto: Mat. prasowe/Marc Ginot

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Lawrence'a Fostera, której koncert transmitowaliśmy w Programie 2 Polskiego Radia (22.04), wykonała dzieła Ravela, Widmanna i Mendelssohna. Wspomniany skład kompozytorski oznacza nadzwyczaj zróżnicowany repertuar. - To niezwykle stymulujące - podkreślił Lawrence Foster. - Te utwory tylko na pierwszy rzut oka wydają się bardzo różne, ale tak naprawdę świetnie brzmią razem. U Widmanna słychać wiele zapożyczeń od Ravela - mam na myśli rozumienie brzmienia, wykorzystanie poszczególnych instrumentów - dodał.

"Szkocka" ze wspaniałą orkiestrą

Podczas koncertu zabrzmiała m.in. symfonia "Szkocka" Mendelssohna, wyjątkowo lubiana przez maestro Forstera. - Dorównuje jej tylko symfonia "Włoska", która wykonywana jest nawet częściej - zaznaczył dyrygent. - Uwielbiam wszystkie utwory Mendelssohna, ale "Szkocka" rzeczywiście zajmuje w moim sercu wyjątkowe miejsce. Cieszę się, że mogę wykonać ten utwór z moją wspaniałą orkiestrą.

Na czym polega szkocki charakter tej symfonii? - Pisząc ten utwór, Mendelssohn inspirował się silnie tradycyjną muzyką szkocką, a zwłaszcza - tańcami - tłumaczył Lawrence Foster. - W ostatniej części słyszę starcie szkockich klanów, walki, które znamy przecież z historii. Mendelssohn uwielbiał Szkocję.

Urzekająca Szkocja

- Historia tego kraju jest fascynująca - podkreślił. - Myślę zresztą, że Szkocja w końcu zyska niepodległość, i to całkiem niedługo… nie sądzę jednak, by miało to jakiekolwiek znaczenie w kontekście muzyki. 

Posłuchaj
09:34 Filharmonia Dwójki 22 kwiecień 2022 20_44_00.mp3 Rozmowa z maestro Lawrence'em Fosterem (Filharmonia Dwójki)

Podczas przerwy w koncercie wysłuchaliśmy także wywiadu ze skrzypaczką Carolin Widmann.

Posłuchaj
10:11 Filharmonia Dwójki 22 kwiecień 2022 20_33_49.mp3.mp3 Rozmowa z Carolin Widmann (Filharmonia Dwójki)

  

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Lawrence Foster (dyrygent)

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 20.30

Czytaj także

Andrzej Boreyko: ten czas sprawdza, czy jesteśmy ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 10:00
- Żyjemy w czasach wyzwań, muzycy ukraińscy są rozproszeni po całym świecie. Mam w żyłach rosyjską krew, ale nie mogę powiedzieć niczego dobrego o tych, którzy karmią się propagandą, tę wojnę wymyślili, ją prowadzą i wierzą, że to właściwa droga. Nie mieści się to w mojej głowie - mówił Andrzej Boreyko, dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie o koncercie "Muzycy Muzykom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański z koncertem na altówkę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:45
- Będą mogli nas Państwo usłyszeć w koncercie, na który złoży się bardzo różnorodny repertuar takich kompozytorów, jak Jan Michał Wieczorek, Rebecca Clarke, Zygmunt Stojowski, Tadeusz Dixa oraz dwa światowe prawykonania - utwory specjalnie skomponowane na "Miejscówkę z Dwójką" przez polskich kompozytorów: Krzysztofa Falkowskiego i Tomasza Jakuba Opałki - zapowiadali Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański, którzy zagrali w Dwójce koncert w ramach naszego cyklu.
rozwiń zwiń