Koncert "Solidarni z Ukrainą". Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:14
- Dopóki jestem na scenie, uważam, że powinnam śpiewać za wszystkich tych, którzy musieli opuścić Ukrainę, i za tych, którzy są na miejscu i nie są w stanie wyjść na scenę, by mówić głosem Ukrainy - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik. Znakomita sopranistka - na zaproszenie Polskiego Radia i NCK - w niedzielę 20 marca wystąpiła podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
Olga Pasiecznik podczas koncertu Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem
Olga Pasiecznik podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury - koncertem "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" - dołączyło do zrywu pomocy walczącej Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję. Cały dochód ze sprzedaży biletów przekazano na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Akcję wciąż można wspierać, wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta CARITAS 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. 

Egzamin z człowieczeństwa

Olga Pasiecznik - kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia - od 30 lat mieszka w Polsce i współtworzy polską kulturę. Podkreśla jednak, że w tym trudnym czasie jej serce jest przede wszystkim przy Ukrainie. - Jestem Polką z mamy, a z ojca Ukrainką. I tak jak moja pierwsza ojczyzna w tej chwili bohatersko i dzielnie walczy, to w tym samym czasie moja druga ojczyzna zdaje wzorowo egzamin z człowieczeństwa. To, co robi Polska w tej chwili, to coś, czego nigdy nie zapomnimy i zawsze będziemy za to wdzięczni - wyznała artystka.

Jak zaznaczyła, w tym trudnym czasie życie ukraińskich muzyków nie istnieje, ponieważ "trwa zdeterminowana, bohaterska walka o ojczyznę". - Moi rodzice, prawie 80-letni profesorowie, kilkukrotnie w ciągu każdego dnia wchodzą do schronów, a pomiędzy alarmami bombowymi uczą studentów. Życia artystycznego jako takiego nie ma, wielu muzyków zostawiło swój kraj. Dlatego myślę, że w tej wojnie każdy ma swoje miejsce i swój front.

Oglądaj:

YouTube Programu 2 Polskiego Radia

Bogata kultura Ukrainy

Olga Pasiecznik zwróciła uwagę na bogaty dorobek ukraińskich kompozytorów muzyki klasycznej, który odkrywany jest w Europie dopiero teraz. - To bolesne, że tak tragiczne wydarzenia musiały to spowodować. A wcale nie uważam, że trzeba przelewać krew, by ktoś zaczął twoją muzykę i kulturę traktować poważnie. Ale wreszcie oddano głos muzyce ukraińskiej.

- Muzyka ukraińska ma bardzo dramatyczną historię, tak jak cały naród - dodała sopranistka. - Naród, który nie ma państwa, ma problemy z rozwojem na pełną skalę muzyki poważnej, która wymaga dużych finansowań. A mimo ciężkich czasów muzyka poważna na Ukrainie rozwijała się. Powstawało dużo utworów kameralnych, symfonicznych, koncertów fortepianowych, skrzypcowych, a nawet oper. Jeżeli chcemy wspierać Ukrainę na froncie kulturalnym, musimy znaleźć miejsce dla jej repertuaru, żeby wreszcie zaistniał w naszej świadomości i mentalności.


Posłuchaj
14:07 Pasiecznik i Zubel Solidarni z Ukrainą 20.03.2022.mp3 Rozmowa z Olgą Pasiecznik i Agatą Zubel (Dwójka)

W trakcie koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" rozmawialiśmy również ze śpiewaczką i kompozytorką Agatą Zubel.

ZOBACZ WIDEO


[YouTube: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Rozmawiał: Andrzej Sułek

Gość: Olga Pasiecznik (sopranistka)

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 20.10

am

Czytaj także

Roman Rewakowicz: twórzmy mosty polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 11:00
- Wyspecjalizowałem się w budowaniu mostów polsko-ukraińskich. Widząc rolę festiwalu "Warszawska Jesień" we wzmacnianiu rangi polskiej muzyki na świecie, chciałem zainspirować ukraińskich kolegów do podobnych działań - mówił na antenie Dwójki Roman Rewakowicz, dyrygent, chórmistrz i kompozytor, organizator Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Sułek: Ukraina to niebywały tygiel kulturowy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 11:38
W niedzielę, po godz. 19 w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Wystąpią znakomici artyści, a cały dochód z tego wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. O koncercie mówi kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń