DCz #604 Pianiści rodem ze Lwowa i Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 15:20
- To jest pianistyka z czasów, kiedy jeszcze w tym świecie pełno było lwów, tygrysów, nosorożców fortepianu - stara, złota szkoła - mówił w Dwójce Wojciech Barcikowski. Bohaterami kolejnego wydania audycji było dwoje pianistów rodem z Ukrainy: uczennica Emila von Sauera i Eugena d’Alberta, urodzona we Lwowie w 1902 roku Lubka Kolessa oraz zwycięzca II Konkursu Chopinowskiego Aleksander Uniński, który przyszedł na świat w Kijowie w 1910 roku.
Aleksander Uniński  podczas II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Aleksander Uniński podczas II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w WarszawieFoto: NAC

Ludzie o skomplikowanych biografiach

- Mamy dwoje pianistów, którzy reprezentują to, co można by nazwać ukraińskością. Lubka Kolessa to przedstawicielka elit ukraińskich, wykuwających pewnie idee od II połowy XIX wieku we Lwowie czy innych miastach tego regionu - opowiadał Marcin Zgliński. - I Kijów Aleksandra Unińskiego, Kijów czasów zaborów, taki, który opisuje chociażby Jarosław Iwaszkiewicz przed I wojną światową. To świat ludzi, którzy często mają zapętlone biografie: trochę polskie, trochę ukraińskie, rosyjskie, żydowskie.

Istotnie, przeglądając różnojęzyczne biografie Aleksandra Unińskiego, można znaleźć różnice w opisywaniu jego pochodzenia. - Raz się podaje, że to był artysta polsko-ukraiński, czasami polski, czasami rosyjski, żydowsko-polski, a potem amerykański - skonstatował nasz gość.

Uczeń Tarnowskiego z Kijowa

- Prasa polska, kiedy występował na Konkursie Chopinowskim, pisała, że to rosyjski emigrant z Paryża - dorzucił Wojciech Barcikowski. - Ważne jest, że przyszedł na świat w Kijowie. A także klasa, w której studiował w konserwatorium, bo z niej wychodziło wielu wspaniałych wirtuozów.

DCz #603 Wielkie postaci muzyki ukraińskiej >>>>

Aleksander Uniński gry na fortepianie uczył się w Konserwatorium Kijowskim w klasie prof. Sergiusza Tarnowskiego. Na początku lat 20. XX wieku jego rodzina przeniosła się do Paryża, gdzie kontynuował studia muzyczne. Wówczas jego profesorem w klasie fortepianu został Lazare Levy. 

Szczęśliwy los

Podczas finału II Konkursu Chopinowskiego w 1932 roku zdarzyła się rzecz bezprecedensowa: z powodu protestu węgierskiego pianisty Imré Ungára, który nie chciał zgodzić się na przyjęcie I nagrody ex aequo z Aleksandrem Unińskim, zarządzono losowanie. Niewidomemu węgierskiemu pianiście los nie sprzyjał: Ungár otrzymał II nagrodę. Uniński zaś dodatkowo otrzymał nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.


Posłuchaj
119:11 2022_03_19 13_00_02_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #604 Pianiści rodem ze Lwowa i Kijowa (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#604)

Prowadzili: Wojciech Barcikowski i Marcin Zgliński

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:21
- Obecnie jest to jeden z absolutnie największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Pamiętam natomiast jak dawniej mówiło się, że każdy taksówkarz warszawski wiedział kto i jak zagrał. W 1970 roku żyliśmy w zupełnie innej Polsce, więc dla nas uczestników było to czymś wielkim - mówił w Dwójce wybitny pianista, laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 14:00
- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
rozwiń zwiń