REKLAMA

Jerzy Semkow na XVI Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:48
Znakomity dyrygent poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W programie Beethoven i Mahler. Transmisja w Dwójce w piątek o 19:30!
Jerzy Semkow (1928 - 2014)
Jerzy Semkow (1928 - 2014)Foto: materiały promocyjne

Jerzy Semkow to jedn z najwybitniejszych dyrygentów świata, uhonorowany tytułem Komandora francuskiego Orderu Arts et Lettres, laureat m.in. Diamentowej Batuty, prestiżowej nagrody przyznawanej przez Zarząd Polskiego Radia..

I Symfonia Gustava Mahlera jest pełna rozmaitych tropów – sam kompozytor twierdził, że komponowanie przypomina zabawę klockami, niezmiennymi elementami, które zgromadziło się w dzieciństwie. Zdanie to było podstawą dość naiwnych interpretacji "psychoanalitycznych", ale też wyjaśnia, dlaczego w I Symfonii znalazło się tyle cytatów, nie tylko z kultury wysokiej. Jerzy Semkow lubi powtarzać, że utwór to dzieło stawia mu przed oczyma obraz błazna, ścierającego po występie szminkę z twarzy i z rozpaczą patrzącego w lustro.

W programie wieczoru znajdzie się także pogodny II Koncert fortepianowy Beethovena (chronologicznie pierwszy wśród opublikowanych, a trzeci w dorobku Patrona Festiwalu). Przy fortepianie znakomity fiński pianista Henri Sigfridsson.

Henri
Henri Sigfridsson, fot. materialy promocyjne/Marco Boggreve

Transmisję z Filharmonii Narodowej w Warszawie poprowadzi Roża Światczyńska.

W przerwie koncertu nadamy rozmowę Anny Skulskiej z Jerzym Semkowem.

Program

Ludwig van Beeethoven II Koncert fortepianowy B-dur op. 19

Gustaw Mahler I Symfonia D-dur "Tytan"

Wyk. Henri Sigfridsson – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Jerzy Semkow - dyrygent

30 marca (piątek), godz. 19:30

 Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Semkowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 10:58
Jerzy Semkow – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów – otrzymał Diamentową Batutę, prestiżową nagrodę muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert na 75-lecie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 09:29
W poniedziałek, 22 listopada o godz. 19.00, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się nadzwyczajny koncert NOSPR. Program 2 zaprasza na transmisję tego wydarzenia.
rozwiń zwiń