Izraelsko-duńskie szaleństwa z Bachem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 18:01
Fenomenalny mandolinista, znakomity klawesynista i - żywiołowy kwartet duńskich artystów. Ich bachowski koncert zagrany podczas tegorocznej Mazovii Goes Barouqe usłyszymy w Dwójce w pierwszy dzień Świąt. Polecamy!

Avi Avital, mandolinista nominowany do nagrody Grammy, jest jednym z najbardziej fascynujących i zaskakujących młodych muzyków na świecie. Artysta z pełnym zaangażowaniem przyczynia się do kształtowania nowej tradycji mandoliny poprzez wirtuozowskie wykonania i dedykowany jej nowy repertuar.

Towarzyszący mu na klawesynie Shalev Ad-El jest również cenionym muzykiem. Grał z większością znaczących orkiestr w Izraelu, w tym z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną. Występował zarówno jako dyrygent, jak i klawesynista w Wigmore Hall w Londynie, 92Y i Frick Collection w Nowym Jorku, Suntury Hall i Operze Miejskiej w Tokio, na festiwalach w Brugii, Bachfest w Lipsku, Bozar w Brukseli, w Centrum LG w Seulu, Handelfestpiele w Halle i wielu innych.

W koncercie usłyszymy też artystów z The Danish String Quartet. Muzykalność, technika, radość z grania, wrażenie, jakie ten kwartet robi na publiczności, a także świeże podejście do znanego repertuaru stało się ich znakiem firmowym. Te cechy zapewniają czwórce młodych muzyków sukcesy wszędzie, gdzie występują, a koncertowali dotąd w wielu krajach europejskich.

Wykonawcy:
Avi Avital mandolina
Shalev Ad-El klawesyn
The Danish String Quartet:
Frederik Øland skrzypce
Rune Tonsgaard Sørensen skrzypce
Asbjørn Nørgaard altówka
Fredrik Sjölin wiolonczela
Program:
J.S. Bach – koncerty klawesynowe i skrzypcowe w transkrypcji na mandolinę oraz wywiady z wykonawcami.
Jan Sebastian Bach Kunst der Fuge BWV 1080 (wybór); Koncert a-moll na skrzypce (w transkrypcję na mandolinę), smyczki i basso continuo BWV 104; Koncert g-moll na mandolinę, smyczki i basso continuo BWV 1056R; Koncert A-dur na klawesyn, smyczki i basso continuo BWV 1055; Koncert d-moll na mandolinę, smyczki i basso continuo BWV 1052R

Retransmisja koncertu z Festiwalu Mazovia goes Barouqe (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 9 listopada 2012)

Prowadzi Klaudia Baranowska.

25 grudnia (wtorek), godz. 20.00

Czytaj także

Wiadomości o śmierci muzyki dawnej są mocno przesadzone

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 09:01
...czego najlepszym dowodem festiwal Mazovia Goes Baroque. Już dziś w Dwójce transmisja kolejnych festiwalowych wydarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta u Mickiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 11:00
Czy poeci obchodzoną Boże Narodzenie inaczej niż zwykli śmiertelnicy? Wydawałoby się, że nie. Jednak w domu Adama Mickiewicza nie zawsze była tradycyjna Wigilia...
rozwiń zwiń