Idylla Wagnera i śmierć Brunhildy w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 11:00
Arcydzieła Wagnera zabrzmią dziś wieczorem na antenie Dwójki w kontrastowym estetycznie zestawieniu z kompozycjami Hindemitha.
A.Rackham: Śmierć Brunhildy
A.Rackham: Śmierć BrunhildyFoto: wikipedia, domena publiczna

"Śmierć Brunhildy" ze "Zmierzchu Bogów" to jeden z najbardziej poruszających momentów w całej Wagnerowskiej tetralogii. W kulminacyjnym punkcie całego cyklu tytułowa bohaterka dobrowolnie wstępuje na stos pogrzebowy swojego męża Zygryda i ginie. Płomienie ogarniają świat i siedzibę bogów - Walhallę...

Na antypodach przejmującej muzyki, która towarzyszy śmierci Brunhildy, plasuje się poemat symfoniczny "Idylla Wagnera". Ten, rzadki w dorobku Wagnera, przykład muzyki czysto instrumentalnej jest zarazem utworem bardzo osobistym, wręcz intymnym. Kontekst i faktyczną przyczynę powstania dzieła stanowiły urodziny syna Siegfrieda - ze związku Ryszarda z druga żoną, Cosimą. Napisany w tajemnicy utwór kompozytor zlecił wykonać pewnego poranka pod oknami sypialni domu w Triebschen koło Lucerny.  Poemat ujmuje delikatnością, wysmakowaniem brzmienia i subtelnym kształtem melodyki, choć nie brakuje w nim tematycznych nawiązań do trzeciego ogniwa tetralogii, czyli "Zygfryda". 

Dzieła Wagnera zabrzmiały 14 kwietnia w Hamburgu, w kontrastowym estetycznie zestawieniu z kompozycjami Hindemitha. Na retransmisję koncertu z Laeiszhalle w Hamburgu zapraszamy w poniedziałek (13 maja) o godzinie 19.00. Program:

Paul Hindemith Kammermusik nr 1, Symfonia Es-dur

Ryszard Wagner Idylla Zygfryda, Śmierć Brunhildy ze "Zmierzchu Bogów"

Wyk. Sabine Lang - mezzosopran, Orkiestra Symfoniczna radia Północnoniemieckiego w Hamburgu, dyr. Christoph Eschenbach

Zobacz więcej na temat: Hamburg MUZYKA Ryszard Wagner
Czytaj także

Zygfryd - pogromca smoków

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 17:45
Trzecia część wagnerowskiej tetralogii prosto z Covent Garden!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien wyrodnym wnukiem Wagnera?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 17:00
W Dwójce rozmawialiśmy o europejskiej fascynacji średniowieczem i legendami północnej Europy. Wagner i Tolkien - czy są twórcami mitów, czy też je rewaloryzują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat Wagnera zbyt brutalny. Egzekucje, golenie głów...

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 13:52
"Tannhauser" Ryszarda Wagnera zdjęty z afisza opery w Duesseldorfie. Spektakl, którego akcję przeniesiono w czasy Holocaustu, zawierał tak drastyczne sceny, że niektórzy widzowie musieli skorzystać z pomocy lekarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wagner nad Wagnerami. Trybunał zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 00:02
W kolejnej audycji z cyklu "Kto słucha, nie błądzi" jury wybrało najlepsze nagranie opery "Śpiewacy norymberscy" Ryszarda Wagnera, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym miesiącu.
rozwiń zwiń