Eric Guo z Kanady wygrał Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Na II miejscu Piotr Pawlak

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 18:00
Zakończył się II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały zwycięzcą został Eric Guo z Kanady. Na II miejscu uplasował się Polak Piotr Pawlak, III miejsce zajęli ex aequo Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny).
 • Eric Guo z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
 • II miejsce zajął Polak Piotr Pawlak, III miejsce - Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny).
 • Nagrodę specjalną ufundowaną przez Polskie Radio za najlepsze wykonanie Mazurków otrzymał Eric Guo.
 • W niedzielę, 15 października o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie będzie miał miejsce koncert laureatów. Zapraszamy na transmisję do radiowej Dwójki.

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - kto wygrał?

Zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały wydało następujący werdykt:

 • I miejsce - Eric Guo (Kanada)
 • II miejsce - Piotr Pawlak (Polska)
 • III miejsce - Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny)

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Polskie Radio za najlepsze wykonanie Mazurków otrzymał Eric Guo.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW:

W środę (11.10) późnym wieczorem zakończył się II etap konkursu. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały do finału zakwalifikowało się sześcioro uczestników:

 • Eric Guo, Kanada
 • Martin Nöbauer, Austria
 • Piotr Pawlak, Polska
 • Kamila Sacharzewska, Polska
 • Angie Zhang, USA
 • Yonghuan Zhong, Chiny

Piotr Pawlak po występie finałowym:

(Facebook/Dwójka)

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - finały

Finał podzielony był na dwa dni - w piątek (13.10) zaprezentowali się Angie Zhang, Yonghuan Zhong i Eric Guo, w sobotę natomiast (14.10) zagrali kolejno Martin Nöbauer, Piotr Pawlak i Kamila Sacharzewska. Pianistom towarzyszyła {oh!} Orkiestra pod batutą Václava Luksa. Wszyscy finaliści wybrali do wykonania ten sam utwór - Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Eric Guo - Portret finalisty:

(źródło: Chopin Institute/YouTube)

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - kiedy koncert laureatów?

W niedzielę (15.10) w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert laureatów. Wydarzenie to było transmitowane w radiowej Dwójce od godz. 18.00. Szczegółowy program zgodnie z regulaminem konkursu ustalił przewodniczący jury Wojciech Świtała w porozumieniu z laureatami. 

W niedzielny wieczór wybrzmiał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina wybrany przez każdego z finalistów. Solistom będzie towarzyszyła {oh!} Orkiestra pod batutą Václava Luksa.


Posłuchaj
20:47 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_2023_10_14-22-07-22.mp3 Ogłoszenie wyników na antenie Programu 2 Polskiego Radia (Filharmonia Dwójki)

 

Kim jest Eric Guo?

Eric Guo urodził się 1 sierpnia 2002 r. w Toronto, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Obecnie studiuje pod kierunkiem Davida Louie’ego w Szkole im. Glenna Goulda przy Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Toronto. Występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. na estradach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Krakowa, Salle Cortot i Biblioteki Polskiej w Paryżu, Merkin Hall w Nowym Jorku, North Carolina Museum of Art w Raleigh czy Koerner Hall w Toronto oraz na antenie WQXR. (...) W rankingu rozgłości CBC jednen z najlepszych kanadyjskich muzyków klasycznych poniżej 30. roku życia.

(opis pochodzi ze strony konkursu)

Piotr Pawlak - Portret finalisty:

(źródło: Chopin Institute/YouTube)

Angie Zhang - Portret finalistki:

(źródło: Chopin Institute/YouTube)

Yonghuan Zhong - Portret finalisty:

(źródło: Chopin Institute/YouTube)

35 pianistów z 14 krajów

Jury eliminacji zakwalifikowało do konkursu głównego 35 osób z 14 krajów. Uczestnicy zostali wyłonieni spośród 84 kandydatów, którzy zgłosili swoje aplikacje. Uczestniczący w konkursie pianiści mają do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie. Konkursowe zmagania odbywają się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Kamila Sacharzewska - Portret finalistki:

(źródło: Chopin Institute/YouTube)

Martin Nöbauer - Portret finalisty:

(źródło: Chopin Institute/YouTube)

Na czym polega Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych?

Pianiści uczestniczący w konkursie mają do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie. Konkursowe zmagania odbywają się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy, ostatni z udziałem {oh!} Orkiestry Martyny Pastuszki. Całość zakończy koncert laureatów.

 • I etap: piątek-niedziela (6-8 października)
 • II etap: wtorek-środa (10-11 października)
 • Finały: piątek-sobota (13-14 października)
 • Koncert laureatów: niedziela (15 października), godz. 18.00

ZOBACZ: szczegółowy harmonogram transmisji konkursowych.

W I i II etapie każdego dnia odbyły się dwie sesje przesłuchań - poranna (od 10.00 do 14.00) oraz wieczorna (od 17.00 do 21.00). W etapie finałowym przesłuchania trwały w godz. 18.00-21.00.

mgc

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "To wejście w inny świat muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 21:00
- To danie wykwintne, które nie oszukuje naszych kubków smakowych. Smak to najlepsze słowo, które opisuje muzykę sięgającą po inne zmysły, gdy chce się o niej mówić. Chodzi nam o ten stylistyczny rys, który był brzmieniem, sonosferą dla Fryderyka Chopina - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "Moi faworyci są w II etapie"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 13:00
Trwa II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W niedzielę (8.10) poznaliśmy nazwiska uczestników, którzy przeszli do II etapu. - Muszę powiedzieć, i sam troszkę się temu dziwię, że oczekiwałem na ogłoszenie werdyktu z takim zdenerwowaniem, jakbym co najmniej sam w tym konkursie uczestniczył - przyznał komentator Andrzej Sułek w "Kanonie Dwójki".
rozwiń zwiń