Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "To wejście w inny świat muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 21:00
- To danie wykwintne, które nie oszukuje naszych kubków smakowych. Smak to najlepsze słowo, które opisuje muzykę sięgającą po inne zmysły, gdy chce się o niej mówić. Chodzi nam o ten stylistyczny rys, który był brzmieniem, sonosferą dla Fryderyka Chopina - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Stanisław Leszczyński mówił o idei Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych
Stanisław Leszczyński mówił o idei Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach HistorycznychFoto: PR2
  • Na antenie Dwójki transmitowaliśmy koncert inaugurujący II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
  • Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 5-15 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 
  • Wydarzenia i koncerty obszernie relacjonujemy na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
  • W przerwie koncertu inauguracyjnego Beata Stylińska rozmawiała ze Stanisławem Leszczyńskim, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, pomysłodawcą i inicjatorem Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. 

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - zauroczenie dawnym brzmieniem

Stanisław Leszczyński mówił o idei konkursu. - To była konsekwencja zauroczenia światem dawnych instrumentów. Poprzedzona została tym cudownym ruchem muzyków, którzy postanowili coraz bardziej otwierać swe partytury i sięgać po utwory nie tylko Bacha, ale również renesansu. Zdarzały się pojedyncze koncerty, ale marzyło mi się, aby usłyszeć to brzmienie w większej dawce. Chodziło o ten stylistyczny rys, który był brzmieniem, sonosferą dla Fryderyka Chopina, który świetnie orkiestrował. Zaczęło się od instrumentu Erarda z roku 1849, który dzięki sponsorowi trafił w posiadanie NIFC, na tym instrumencie powstało słynne pierwsze nagranie Tatiany Szebanowej - przypomniał.

Pomysł nie tylko chwycił, ale wręcz zachwycił

Opowiedział o kolejnych krokach w przygotowaniu konkursu i jego pierwszej edycji. - Okazało się, że ta nasza pasja oddziałuje na całą Europę, a nawet dalej, zaangażowali się również Japończycy. Nasz zespół w NIFC jest zjawiskowy, mój pomysł tego konkursu stał się realny, choć na początku nikt nie wierzył, że to się powiedzie. Nie tylko chwyciło, ale wręcz zachwyciło. W 2018 roku jury w zgodnych obradach wyłoniło pierwszych laureatów. Tomasz Ritter, Aleksandra Świgut, Naruhiko Kawaguchi to znakomici pianiści - podkreślił Stanisław Leszczyński.

Czytaj też:

Konkurs na instrumentach historycznych to inny świat

Zaznaczył, że konkurs na instrumentach historycznych jest wejściem w wyjątkowy świat. - To danie wykwintne, które nie oszukuje naszych kubków smakowych. Smak to najlepsze słowo - które opisuje muzykę sięgającą po inne zmysły - gdy chce się o niej mówić - stwierdził gość Dwójki.

Fortepiany historyczne mają wspólny mianownik

- Udało się nam zgromadzić 21 instrumentów, z których w gronie pianistów do konkursu wybraliśmy pięć. Pozostałe będą wykorzystane do ćwiczeń, fortepiany historyczne mają wspólny mianownik, który jest inny od współczesnego. Konwersja brzmienia następuje w wyobraźni, to nie jest bardzo skomplikowane. Na estradzie ci młodzi ludzie będą decydować również o utworze w kontekście instrumentu, mogą zmieniać fortepiany w czasie występu. To również będzie podlegało ocenie jury - zaznaczył rozmówca Beaty Stylińskiej.

Posłuchaj
19:55 2023_10_05 20_02_15_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Stanisław Leszczyński: Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych to wejście w inny świat muzyki (Filharmonia Dwójki)

 

Program:

Dai Fujikura Bridging Realms, Ludwig van Beethoven III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, Fantazja na fortepian, chór mieszany i orkiestrę op. 80

wykonawcy: Martha Argerich - fortepian historycznyTomasz Ritter - fortepian historyczny, Bruce Liu - fortepian historyczny, Naruhiko Kawaguchi - fortepian historyczny, {oh!} Orkiestra, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka - kierownik chóru, Vaclav Luks - dyrygent

W konkursie głównym 35 osób z 14 krajów

Jury eliminacji zakwalifikowało do konkursu głównego 35 osób z 14 krajów. Uczestnicy zostali wyłonieni spośród 84 kandydatów, którzy zgłosili swoje aplikacje. Polskie Radio jest patronem medialnym konkursu.

Na czym polega Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych?

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy, ostatni z udziałem {oh!} Orkiestry Martyny Pastuszki. Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie.

Tomasz Ritter zwycięzcą pierwszej edycji konkursu

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych odbyła się we wrześniu 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stała się jednym z kluczowych elementów programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowanego przez NIFC, do której zgłosiło się blisko 60 pianistów z 19 państw. Jej zwycięzcą został Polak - Tomasz Ritter.

[YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina]

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Stanisław Leszczyński (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, pomysłodawca i inicjator Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych)

Data emisji: 5.10.2023

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mo/pg

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 17:00
- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 07:00
Zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Program 2 Polskiego Radia zapewnił szeroki dostęp do całego wydarzenia dzięki transmisjom koncertów: inauguracyjnego, finałowych i laureatów, przesłuchań wszystkich etapów, komentarzom dziennikarzy Dwójki, wywiadom z uczestnikami i jurorami i bieżącym relacjom. Nadaliśmy wiele transmisji i audycji specjalnych.
rozwiń zwiń