Håkon Kornstad. Jazzman w świecie opery

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 11:00
W "Rozmowa improwizowanych" przedstawiliśmy niezwykłą historię Hakona Kornstada - norweskiego saksofonisty jazzowego, który w wieku 32 postanowił zostać śpiewakiem operowym. I udało mu się to!
Audio
  • Håkon Kornstad. Jazzman w świecie opery (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Hkon Kornstad
Håkon KornstadFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Ukończył Operahøgskolen w Oslo, prawdopodobnie jako najstarszy student w historii akademii. Jego koncerty to rzadki przykład organicznego połączenia jazzowej improwizacji i operowego śpiewu.

Wcześniej sądziłem na temat opery to, co sądzi na jej temat większość muzyków jazzowych - mówi Kornstad. - Że to skostniała estetyka, pozbawiona improwizacji i staromodna. Zamknięta epoka w historii muzyki. Uważałem, że śpiewacy operowi śpiewają nieczysto i nie rozumiałem, o co w tym wszystkim chodzi. Myślę, że w 2009 roku nadszedł doby moment, żeby zmienić swoje nastawienie (...)

Trochę zmęczyło mnie uczestniczenie w tak zwanych koncertach free, podczas których rzeczy, które chciałem zagrać, były uznawane za nielegalne. Zbyt melodyjne, zbyt rytmiczne i tak dalej. To żadna wolność, to po prostu szkoła, styl jak każdy inny, skostniały jak każdy inny. Możesz go wybrać, albo nie. Tak samo, jak możesz wybrać operę. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 22.00

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ches Smith. Z perkusją od jazzu do voodoo

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:00
Gdyby nie nauczyciel perkusji zakochany w zespole Steely Dan, Ches Smith być może nie zafascynowałby się jazzem, grałby rocka i metal w zespołach w rodzinnym Sacramento lub pisał filozoficzne eseje, a w wolnych chwilach surfowałby po zatoce San Francisco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Milian - spotkanie z legendą wibrafonu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:32
O muzyce, ćwiczeniach bez instrumentu, ikonach i zmaganiach z PRL-owską biurokracją Jerzy Milian opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń