REKLAMA

Apfelbaum: moje solówki mają w sobie coś perkusyjnego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 14:00
- Fakt, że zaczynałem jako bębniarz sprawił, że dostrzegam rytm, myślę o rytmie jako wielowarstwowej tkaninie artystycznej - opowiadał w Dwójce ceniony amerykański saksofonista.
Audio
  • Rozmowa z Peterem Apfelbaumem (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Tomasz Gregorczyk i Peter Apfelbaum
Tomasz Gregorczyk i Peter ApfelbaumFoto: Janusz Jabłoński

Muzyk opowiadał, że bardzo lubi komponować przy fortepianie, bo na tym instrumencie uzyskuje zarówno silny aspekt harmoniczny, jak i rytmiczny. - Gra na fortepianie pomogła mi rozwinąć umiejętność ważną dla perkusistów, jaką jest niezależność kończyn. Czasami przełączam jedną rękę w tryb auto, mówię jej "graj to w kółko, a ja idę gdzieś indziej, do zobaczenia za 5 minut" - mówił Peter Apfelbaum.

Saksofonista wspominał swoją drogę do jazzu i pierwsze płyty, które wciągnęły go w świat tego gatunku. Mówił też o różnicach między jazzmanami z Nowego Jorku i Kalifornii. Peter Apfelbaum poruszył też temat czerpania z obcych tradycji muzycznych. Do przemyślenia tej kwestii skłoniło go kiedyś pytanie pewnej Afroamerykanki, która zarzuciła białym muzykom zawłaszczanie muzyki afrykańskiej. 

Muzyk wyjaśnił także, dlaczego mimo długiego stażu na scenie, jego solowy dorobek fonograficzny jest dość skromny.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Peter Apfelbaum (saksofonista)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 22.30

bch/mz

Czytaj także

Jerzy Milian - spotkanie z legendą wibrafonu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:32
O muzyce, ćwiczeniach bez instrumentu, ikonach i zmaganiach z PRL-owską biurokracją Jerzy Milian opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Håkon Kornstad. Jazzman w świecie opery

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 11:00
W "Rozmowa improwizowanych" przedstawiliśmy niezwykłą historię Hakona Kornstada - norweskiego saksofonisty jazzowego, który w wieku 32 postanowił zostać śpiewakiem operowym. I udało mu się to!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkusista Tomas Fujiwara o słuchaczach idealnych

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
Gościem audycji "Rozmowy improwizowane" był nowojorski perkusista. Muzyk opowiadał o swoich japońsko-francuskich korzeniach, elegancji w muzyce eksperymentalnej i swoim stosunku do odbiorców muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalnie nieideologiczny Sharif Sehnaoui

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 08:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" był gitarzysta i eksperymentator Sharif Sehnaoui, współtwórca libańskiej sceny muzyki swobodnie improwizowanej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garbarek: oryginalność nie jest wyborem, ona wypływa z ciebie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:15
- Kiedy zaczynałem grać, większość saksofonistów wzorowała się na Charliem Parkerze. Odkryłem wtedy, że nikt nie może być Parkerem oprócz niego samego. Trzeba więc szukać innej metody - mówił w Dwójce wybitny norweski saksofonista.
rozwiń zwiń