Szymon Wójcik: RASP Lovers to miłośnicy zgrzytu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:57
- Dla mnie słowo "jazz" w dzisiejszych czasach oznacza przede wszystkim jakąś wolność wyrazu, ekspresji - mówił kompozytor, gitarzysta i lider zespołu RASP Lovers.
Audio
  • Szymon Wójcik o płycie "Romantic Alternative Schizophrenic Punk" (Rozmowy Improwizowane/Dwójka)
Szymon Wójcik
Szymon WójcikFoto: PR/Aleksandra Tykarska

Formacja RASP Lovers wydaje płytę zatytułowaną "Romantic Alternative Schizophrenic Punk", która swoją premierę będzie miała 26 października na festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. Lider zespołu Szymon Wójcik wyjaśnia, że tytuł płyty sugeruje, jakie są osobowości członków grupy. - Jesteśmy trochę romantyczni, trochę alternatywni, trochę schizofreniczni i w dużej mierze punkowi. A samo słowo RASP oznacza w języku angielskim zgrzyt, więc jesteśmy romantycznymi, alternatywnymi, schizofrenicznymi miłośnikami zgrzytów – tak można to ująć - opowiadał muzyk.

Album zespołu RASP Lovers nie jest debiutem Szymona Wójcika, jest jednak ważnym projektem w jego karierze, ponieważ wszystkie kompozycje zostały stworzone przez niego. Podkreśla, że chociaż jest gitarzystą, to nie jest fanem tego instrumentu i nie słucha zbyt wiele muzyki gitarowej, bowiem cały czas poszukuje swojego brzmienia. - Myślę, że ten proces będzie pewnie trwał do końca życia - żartował artysta. - Na płycie jest sporo fragmentów, w których gitara nie gra i mi się to bardzo podoba. - Wyjaśnił muzyk dodając, że płyta została skomponowana w taki sposób, aby każdy instrument został doceniony i miał szansę zaistnieć w projekcie.

Szymon Wójcik opowiadał również o najbliższej trasie koncertowej, w którą zespół rusza tuż po premierze płyty, o początkach w edukacji muzycznej, niezwykłych doświadczeniach muzycznych na studiach w duńskim Odense, a także o swoich muzycznych superbohaterach.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzenie: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Szymon Wójcik (gitarzysta, lider zespołu RASP Lovers)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 23.40

am/bch

Czytaj także

Darius Brubeck: ludzie zza żelaznej kurtyny pragnęli jazzu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:58
- Nie przypuszczałem, że ta wizyta będzie mieć aż tak ogromne znaczenie - mówił w "Rozmowach improwizowanych syn legendarnego Dave'a Brubecka o koncercie kwartetu Brubecka w Polsce w 1958 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeff "Tain" Watts: muzyka to pieśń i taniec

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 11:37
- Lubię eksperymentować z formą. Lubię, kiedy zakmniętą formę odbiera się jak free, a free jak formę, w której wszystko sprawnie działa. Muzyka to pieśń i taniec. I może być to taniec funky, taniec swingujący, ale też taniec szalony i abstrakcyjny - mówił w Dwójce znakomity amerykański perkusista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metafizyka trąbki Luisa Vicente

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:53
Znakomity trębacz opowiedział o portugalskiej scenie muzyki improwizowanej i początkach muzykowania w procesyjnych orkiestrach dętych.
rozwiń zwiń