X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Toruń miastem artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 15:33
- Patrząc na cudownie odrestaurowane zabytki i na tętniące życiem miasto uniwersyteckie, rośnie we mnie serce.  Przed laty Toruń był na muzycznej mapie Polski miastem prowincjonalnym, dziś to już przeszłość. Życzę mojemu rodzinnemu miastu pewności siebie i wiary w to, że uda mu się połączyć różne dziedziny sztuk – mówiła w Dwójce wybitna śpiewaczka Jadwiga Rappé.
Audio
  • Toruń (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39)
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej w Toruniu
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" w ToruniuFoto: Andrzej Zieliński/PR

Kolejnym etapem naszej wakacyjnej akcji "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej", której towarzyszy hasło "Ostatnie lato ‘39" był Toruń a tematem przewodnim audycji prowadzonej ze studia plenerowego - Konfraternia Artystów, czyli grupa przedstawicieli wielu dziedzin sztuki założona w Toruniu w latach 20. minionego wieku.

- Konfraternia artystów była stowarzyszeniem skupiającym elitę. W gronie kilkanastu osób, które kształtowały wówczas kulturę Torunia dominowali malarze, ale konfraternia działała na wszystkich polach: plastyki, muzyki, architektury i fotografii. Warto tu przypomnieć postaci malarza Juliana Fałata i pisarza Artura Górskiego. Choć nie pochodzili z Torunia, związali z miastem swoje życie i twórczość – opowiadała w Dwójce historyk Katarzyna Kluczwajd.


dwójka na miejscu zakopane 1200.jpg
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" - audycja z Zakopanego

W audycji plenerowej opowiadaliśmy o toruńskiej współczesności widzianej przez pryzmat międzywojnia. Naszymi gośćmi byli historycy: Katarzyna Kluczwajd, Paweł Bukowski i Paulina Tchurzewska oraz artyści: Magdalena Cynk, Łukasz Fijałkowski i Robert Małecki. O swoim Toruniu opowiadali także urodzeni w tym mieście – Jadwiga Rappé, Piotr Głowacki, Sławomir Wierzcholski i Paweł Wakarecy.

O czym pisała toruńska prasa latem 1939 roku? Czy relatywna bliskość Gdańska sprawiała, że codzienność mieszkańców Torunia toczyła się wówczas w cieniu nadciągającego konfiktu? Co zachęcało artystów, ludzi kultury do przyjazdu do Torunia i związania z miastem swych losów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

>>>Odwiedź stronę wakacyjnej trasy Lata z Radiem<<<

Naszą wizytę w Toruniu poprzedził koncert zespołu bluesowo-jazzowego "Fijałkowski Project" oraz wiele innych atrakcji w tym m.in. warsztaty dla dorosłych nawiązujące do wystawy Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej, opowieści flisaka z Domu Legend Toruńskich o lokalnych baśniach i legendach, pokazy walk rycerzy oraz wybijania dawnych monet (we współpracy z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oraz warsztaty z wycinania kujawskich firanek oraz warsztaty taneczno-wokalne (we współpracy z Muzeum Etnograficznym).

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej.jpg

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 15.00

mko

x
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katowice. Mały Paryż na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 17:00
- Nasze miasto porównywano do stolicy Francji ze względu na bogactwo zapewniane przez przemysł. Podczas budowy budynków pozwalano sobie na bogate artystyczne zdobienia i luksusowe wyposażenia wnętrz – mówiła w Dwójce Anna Syska, historyczka architektury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 17:21
- Muszę przypomnieć taką rzecz, może niezbyt uświadamianą sobie przez osoby z zewnątrz. Mianowicie istnieje świadomość zewnętrzna i świadomość zakopiańska. To są rzeczy, które nierzadko nie mają ze sobą wspólnych pól znaczeniowych - mówił w Dwójce pisarz, autor przewodników i historyk najpopularniejszego miasta na Podhalu.
rozwiń zwiń