"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Toruń miastem artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 15:33
- Patrząc na cudownie odrestaurowane zabytki i na tętniące życiem miasto uniwersyteckie, rośnie we mnie serce.  Przed laty Toruń był na muzycznej mapie Polski miastem prowincjonalnym, dziś to już przeszłość. Życzę mojemu rodzinnemu miastu pewności siebie i wiary w to, że uda mu się połączyć różne dziedziny sztuk – mówiła w Dwójce wybitna śpiewaczka Jadwiga Rappé.
Audio
  • Toruń (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39)
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej w Toruniu
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" w ToruniuFoto: Andrzej Zieliński/PR

Kolejnym etapem naszej wakacyjnej akcji "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej", której towarzyszy hasło "Ostatnie lato ‘39" był Toruń a tematem przewodnim audycji prowadzonej ze studia plenerowego - Konfraternia Artystów, czyli grupa przedstawicieli wielu dziedzin sztuki założona w Toruniu w latach 20. minionego wieku.

- Konfraternia artystów była stowarzyszeniem skupiającym elitę. W gronie kilkanastu osób, które kształtowały wówczas kulturę Torunia dominowali malarze, ale konfraternia działała na wszystkich polach: plastyki, muzyki, architektury i fotografii. Warto tu przypomnieć postaci malarza Juliana Fałata i pisarza Artura Górskiego. Choć nie pochodzili z Torunia, związali z miastem swoje życie i twórczość – opowiadała w Dwójce historyk Katarzyna Kluczwajd.


dwójka na miejscu zakopane 1200.jpg
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" - audycja z Zakopanego

W audycji plenerowej opowiadaliśmy o toruńskiej współczesności widzianej przez pryzmat międzywojnia. Naszymi gośćmi byli historycy: Katarzyna Kluczwajd, Paweł Bukowski i Paulina Tchurzewska oraz artyści: Magdalena Cynk, Łukasz Fijałkowski i Robert Małecki. O swoim Toruniu opowiadali także urodzeni w tym mieście – Jadwiga Rappé, Piotr Głowacki, Sławomir Wierzcholski i Paweł Wakarecy.

O czym pisała toruńska prasa latem 1939 roku? Czy relatywna bliskość Gdańska sprawiała, że codzienność mieszkańców Torunia toczyła się wówczas w cieniu nadciągającego konfiktu? Co zachęcało artystów, ludzi kultury do przyjazdu do Torunia i związania z miastem swych losów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

>>>Odwiedź stronę wakacyjnej trasy Lata z Radiem<<<

Naszą wizytę w Toruniu poprzedził koncert zespołu bluesowo-jazzowego "Fijałkowski Project" oraz wiele innych atrakcji w tym m.in. warsztaty dla dorosłych nawiązujące do wystawy Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej, opowieści flisaka z Domu Legend Toruńskich o lokalnych baśniach i legendach, pokazy walk rycerzy oraz wybijania dawnych monet (we współpracy z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oraz warsztaty z wycinania kujawskich firanek oraz warsztaty taneczno-wokalne (we współpracy z Muzeum Etnograficznym).

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej.jpg

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 15.00

mko

x
Czytaj także

Katowice. Mały Paryż na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 17:00
- Nasze miasto porównywano do stolicy Francji ze względu na bogactwo zapewniane przez przemysł. Podczas budowy budynków pozwalano sobie na bogate artystyczne zdobienia i luksusowe wyposażenia wnętrz – mówiła w Dwójce Anna Syska, historyczka architektury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 17:21
- Muszę przypomnieć taką rzecz, może niezbyt uświadamianą sobie przez osoby z zewnątrz. Mianowicie istnieje świadomość zewnętrzna i świadomość zakopiańska. To są rzeczy, które nierzadko nie mają ze sobą wspólnych pól znaczeniowych - mówił w Dwójce pisarz, autor przewodników i historyk najpopularniejszego miasta na Podhalu.
rozwiń zwiń