X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwójka na miejscu". Zamość - rówieśnik Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:00
- Zamość został ulokowany 10 kwietnia 1580 roku, czyli tego samego dnia, co stolica Argentyny. Wcześniej nie było tu żadnej wsi ani miasteczka, tylko bagna i rozlewiska przepływającej nieopodal rzeki Łabuńki - mówił w pelenerowej audycji Dwójki przewodnik Daniel Sabaciński.
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Audycja z Zamościa
Audycja  Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39  z Zamościa
Audycja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" z ZamościaFoto: PR2

W czasie dwugodzinnej audycji "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" z zamojskiego Rynku Wielkiego dużo mówiliśmy o historii miasta. Zamość powstał z inicjatywy Jana Zamojskiego, który podczas swojego pobytu we Włoszech zachwycił się klimatem tamtejszych miast. - Postanowił przenieść tę atmosferę do Polski - opowiadał Daniel Sabaciński. - Zamość miał być miastem idealnym, łączącym wygodę dla mieszkańców z estetyką. Został zaprojektowany przez Bernarda Morandiego na planie szachownicy, co było popularne w tamtym czasie, i był złożony z części pałacowej i miejskiej, obwarowanej murami.

Znawca historii Zamościa wyjaśnił, dlaczego w mieście tym hejnał grany jest tylko na trzy strony świata i przy okazji rozprawił się z pewną miejską legendą. Daniel Sabaciński przywołał też inną z legend, wedle której z Zamościem związane jest określenie "szwedzki stół".

Przybliżyliśmy również historię wielkich kobiet Zamościa – m.in. Róży Zamoyskiej. Sprawdziliśmy, w których miejscach improwizował na fortepianie Mieczysław Kosz, oraz przepytaliśmy Macieja Pieprzycę – reżysera filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" o to, jak odwzorowany zostanie Zamość na srebrnym ekranie 

Zgłębialiśmy także historię 20-lecia międzywojennego oraz losy miasta podczas II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy wystawę poświęconą Powstaniu Zamojskiemu 1942 roku. Ponadto słuchaliśmy dawnej muzyki odnalezionej w Zamościu – to za sprawą Capelli All’Antico. W pełni współczesny muzyczny Zamość reprezentowała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.

Audycję z plenerowego studia poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert muzyki dawnej, warsztaty malowania włóczką z Etno Roztoczem, poczęstunek od Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem i warsztaty oraz pokazy laboratoryjne organizowane przez MINILAB.

A tak zapraszaliśmy na audycję w Zamościu:

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Daniel Sabaciński (przewodnik), Maciej Pieprzyca (reżyser), Paweł Cichosz i Grzegorz Obst ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Kosza, Mirosław Bańkowski (kustosz z Muzeum Arsenał); Anna Cichoń-Hereta (Capella All’Antico), Anna Rychter (kustosz), Dominika Lipska (Turystyka z Pasją), Anna Gruszkiewicz (Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego).

Data emisji: 24.07.2019

Godzina: 15.00

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 31 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia zapraszają na plenerową audycję w Krakowie, gdzie odbędzie się Wielki Finał "Lato z Radiem Festiwal" 2019. Więcej informacji na stronie: latozradiem.pl.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Duda: język polski jest cudowny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:46
- Przed nami siedem dni święta literatury w Szczebrzeszynie: spotkań autorskich, spotkań z poetami, wręczania nagród i słuchania literatury czytanej przez wybitnych polskich aktorów. Jak zwykle to wspaniała przygoda - opowiadał w audycji dyrektor festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń