"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej". Plenerowa audycja z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 12:30
Kontynuujemy naszą reporterską trasę "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". W ten weekend zajrzeliśmy do Krakowa, gdzie w sobotę 31 sierpnia spotkaliśmy się z animatorami kultury, mieszkańcami miasta, turystami i uczestnikami wielkiego finału "Lato z Radiem Festiwal" 2019.
Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39 w Krakowie
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" w KrakowieFoto: PR2
Obejrzyj
Dwojka_Krakow_poprawione.mp4

W trakcie plenerowej, dwugodzinnej audycji (godz. 15.00-17.00) z Placu Szczepańskiego w Krakowie gościliśmy m.in.

Kraków 8.jpg
"Dwójka na miejscu" w Krakowie - galeria

pisarza Łukasza Orbitowskiego, twórcę Festiwalu Kultury Żydowskiej – Janusza Makucha i Grzegorza Jeżowskiego – kuratora otwieranej właśnie w Fabryce Oskara Schindlera wystawy "Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej". – Zastanowimy się, kim jest krakauerolog, jak wyglądała galicyjska kuchnia w dwudziestoleciu międzywojennymi i o czym pisały gazety krakowskie w przeddzień wojny – zapowiadali Monika Zając i Jakub Kukla.

Audycję z plenerowego studia Dwójki na Placu Szczepańskim w Krakowie poprzedziły (godz. 12.00-15.00) występy artystyczne i wiele atrakcji dla słuchaczy, mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in.: warsztaty sztuki origami zorganizowane przez Muzeum Manggha, pokaz i nauka tańca przygotowana przez reprezentantów Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiak". Całość rozpoczął – w samo południe – zespół Legend of Kazimierz.


x

***

Akcja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej" odbywa się w ramach Lato z Radiem Festiwal, w trakcie którego w Krakowie w dniach 30-31 sierpnia występują m.in.: Nosowska, Daria Zawiałow, Smolik, Mela Koteluk, Barbara Wrońska i Przyjaciele, Fisz Emade Tworzywo, Przybysz-Przybysz, Voo Voo, Król, Skubas, The Dumplings, Mazolewski/Porter i wiele innych. Polskie Radio przygotowało również specjalne strefy: Muzyczną, Familijną i Relaksu – wszystkie wypełnione atrakcjami dla słuchaczy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.polskieradio.pl/411/8053.

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 15.00

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu „Dwójka na piątkę” z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 7 września dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia zapraszają na ostatnią wakacyjną, plenerową audycję w Białymstoku.

Zobacz więcej na temat: Kraków

Czytaj także

Adrian Sobieszczański: bulwary Wisły przyciągały warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:00
- Warszawa w XX-leciu międzywojennym realizowała hasło Stefana Starzyńskiego "Warszawa frontem do Wisły". I wszystko, co się z Wisłą wiązało: żegluga, życie sportowe, to było spełnienie wszystkich idei ówczesnego prezydenta Warszawy - opowiadał gość plenerowej audycji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej", historyk i przewodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Zamość - rówieśnik Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:00
- Zamość został ulokowany 10 kwietnia 1580 roku, czyli tego samego dnia, co stolica Argentyny. Wcześniej nie było tu żadnej wsi ani miasteczka, tylko bagna i rozlewiska przepływającej nieopodal rzeki Łabuńki - mówił w pelenerowej audycji Dwójki przewodnik Daniel Sabaciński.
rozwiń zwiń