Nie żyje Wojciech Karolak. Andrzej Dąbrowski: gdy się z nim grało, coś otwierało się w głowie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 20:13
- Spośród wielu pianistów, z jakimi miałem przyjemność grać jako perkusista, zawsze najlepiej grało mi się z Wojtkiem. Coś się w głowie otwierało i grało się rzeczywiście wspaniale. Gdyby ten facet żył w USA, byłby znany na cały świat. To ogromna strata dla polskiej muzyki, dla jazzu - wspominał Wojciecha Karolaka w Programie 2 Polskiego Radia jego przyjaciel Andrzej Dąbrowski.
Wojciech Karolak
Wojciech KarolakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
58:40 2021_06_24 18_00_07_PR2_Teraz_jazz.mp3 Wspomnienie o Wojciechu Karolaku (Teraz jazz /Dwójka) 
Karolak 1200 PR.jpg
"Wojciech Karolak był wielkim muzykiem i nauczycielem"

W wieku 82 lat w środę (23.06) zmarł Wojciech Karolak - jazzman, kompozytor, wirtuoz organów Hammonda. Artystę w audycji "Teraz jazz" wspominali jego przyjaciele, na czele z Andrzejem Dąbrowskim, który znał się z Karolakiem od końca lat 50. ubiegłego wieku.

- Razem uczęszczaliśmy do liceum muzycznego, on o klasę niżej. To były nasze pierwsze wspólne grania, zupełnie jeszcze niezgrabne i nieśmiałe. Wspaniały muzyk, z którym bardzo się przyjaźniłem. Straszliwie dużo wspólnego grania, festiwale w Niemczech, Francji, wspólne nagrania z najlepszymi muzykami amerykańskimi - wymieniał Andrzej Dąbrowski.

Wojciech Karolak urodził się 28 maja 1939 roku. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda.

Duet na dobre i na złe

Jak wspominała na antenie Dwójki Ewa Bem, Wojciech Karolak było człowiekiem ogromnej pogody ducha. - Miał niezwykłe poczucie humoru i nienaganne obejście. Zawsze wspaniale ubrany, w bardzo określonym stylu, wymuskany, "wyeleganciały". Ogromnie serdeczny, miły, miał czarodziejski uśmiech, wszytko miał czarodziejskie, no i Marysię Czubaszek. Nie znałam tak niezwykłej pary jak oni, pod każdym względem - podkreślała.

Czytaj także:

Wojciech Karolak był również kompozytorem eksperymentalnej muzyki filmowej, m.in. do słynnego filmu "Konopielka" (1981) Witolda Leszczyńskiego. Charakterystyczny motyw z tego filmu oddawał specyfikę barokowej polifonicznej muzyki organowej. Ponadto skomponował muzykę do spektakli "Dekameron" i "Ubu Król" oraz do musicalu "Dracula". Przez wiele lat artysta współpracował też ze swoją żoną, satyryczką Marią Czubaszek, pisząc muzykę do jej tekstów.

Wojciecha Karolaka w audycji wspominali także: Paweł Brodowski - redaktor naczelny magazyn "Jazz Forum" - i Hirek Wrona - menadżer artysty. Wysłuchaliśmy również archiwalnych wypowiedzi samego muzyka.

***

Tytuł audycji: Teraz Jazz

Prowadził: Andrzej Zieliński

Data emisji: 24.04.2021

Godzina emisji: 18.00

pg

Czytaj także

Zmarł Wojciech Karolak. Jazzman, wirtuoz i kompozytor miał 82 lata

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 17:58
Artysta współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda.
rozwiń zwiń